ІтоGo: Вбивці 5-річного Кирила можуть уникнути покарання? | ГОЛЬДАРБ

Основна тема ІтоGo – вбивство поліцейськими в Переяслав-Хмельницькому Кирила Тлявова.

У діях поліцейських, які сп’яну стріляли по банках і вбили 5-річного малюка в Переяслав-Хмельницькому, не буде складу злочину «умисне вбивство при обтяжуючих обставинах» – йдеться  про класичне вбивство з необережності. Це абсолютно не означає, що я хочу, аби ці виродки далі ходили по вулиці або якось їх виправдовую. Просто як юрист і як прокурор чудово розумію, як потрібно кваліфікувати такі дії.

Те, що Луценко виступив перед журналістами на брифінгу і сказав, що він перекваліфікував дії на більш тяжку статтю (115 Ч. 2 – умисне вбивство при обтяжуючих обставинах), а також попросив Авакова зняти начальника райвідділу, абсолютно нічого не означає. Луценко – попсує, завжди грає на себе, навіть у цій ситуації, роблячи зі страшної трагедії піар.

Тепер по суті. Я за те, щоб два негідники (а інакше їх не назвеш), які вчинили злочин, сіли в тюрму. Проте доводити цей злочин буде складно, оскільки скоєно його в умовах неочевидності. Перші сліди вилучили з місця злочину не відразу – за цей час сліди втрачають доказову силу, їх можна замести.

Детективам, слідчим ГБР, прокурорам, які розслідують цю справу, треба ретельно провести огляд місця події: зафіксувати сліди підозрюваних, сколи на асфальті, деревах, штукатурці від куль і гільз; відтворити максимально можливу картину того, як все відбувалося в момент скоєння злочину.

Згадуйте класику: огляд (якщо потрібно, повторний) місця події, скрупульозний допит очевидців (хтось міг бачити, чути, проходив повз) і родичів (що говорили їхні родичі-поліцейські, як це сталося); проведення слідчого експерименту на місці злочину; документальне встановлення, за ким і яке табельну зброю закріплено. Вилучення та дослідження всіх слідів і речових доказів. Підключення балістів і трасологів – вони встановлять приблизну траєкторію польоту куль; місце, де і хто розташовувався; порівняння результатів експертиз із показаннями людей, зокрема, підозрюваних. Судові медики та криміналісти при проведенні комплексної медико-криміналістичної експертизи також підтвердять або, навпаки, спростують ті чи інші свідчення бандитів.

При цьому обов’язково потрібно проводити з ними слідчі дії за участю слідчого судді, тому що за нинішнім КПК будь-що, що зробить прокурор до суду, не є доказом, – ось чому так важливо правильно документувати сьогоднішні свідчення бандитів та очевидців і потім закладати їх в основу звинувачення.

Від професіоналізму детективів, оперів і прокурорів, від своєчасності їхніх дій, від грамотності, правильної фіксації доказів залежатиме в цій конкретній ситуації: чи виправдає суд очевидних злочинців або ж посадить їх за грати. Це не воскресить хлопчика, але буде хоч якоюсь мінімальною відплатою за скоєне.

Очевидно, що ця подія показує стан, у тому числі моральний, поліції після так званих реформ. Те, що голову Нацполіції області відправлено у відставку, – правильно. Очільник поліції району у відставку – правильно. При цьому паралельно потрібно розбиратися і проводити досудове розслідування: як у тих двох взагалі виявилася зброя після служби, чому вони не здали її в чергову частину.

У цілому з моменту запуску реформи щорічно спостерігається зростання злочинів, скоєних поліцейськими, в тому числі особливо тяжких, як-от:

– розстріл хлопця в 2016 році в Києві, на якого патрульні влаштували сафарі (вбивці досі не покарані);

– відверте вбивство в Запоріжжі, коли поліцейські задавили жінку машиною;

– перестрілка в Княжичах, де вбито 5 поліцейських колегами;

– численні ДТП за їх участі зі смертельними наслідками.

Нова правоохоронна система мала б стати панацеєю від зла і бід у нашій країні, але реальність звелася до того, що часто поліція ж ці біди і породжує.