Програма «Про тебе» з Максимом Гольдарбом (Ефір 1, від 23/09/2017)

23 вересня, на телеканалі NewsOne відбулася прем’єра нового, безпрецедентного проекту «Про тебе» з Максимом Гольдарбом. Це програма про життя й труднощі українців, де без теорії, з максимумом практичних рекомендацій гостям ефіру надається покрова інструкція для вирішення їхніх проблем.
У дебютній програмі команда «Публічного аудиту» розробила пакет юрдопомоги за такими темами:

ТЕМА 1. НЕРУХОМІСТЬ ЗА ПРОСТО ТАК: РІДНІ НАМАГАЮТЬСЯ ЗАБРАТИ КВАРТИРУ У ПЕНСІОНЕРКИ З КИЄВА

Антоніна Григорівні декілька років тому уклала договір дарування на заможного родича. Важко навіть уявити, який шок пережила постраждала, коли новоспечений власник квартири, одразу після підпису документу, шокував літню жінку заявою: ані вона, ані нерухомість на Лісовому масиві, що у Києві, йому не потрібні. Чоловіка, мовляв, цікавлять лише гроші. Відтоді, жінка живе у постійному стресі.

Практично повністю спустошена квартира, остаточно зіпсоване здоров’я і мало не загибель через гострий інфаркт міокарда. Життя Антоніни Григорівни перетворилося на суцільний ланцюг нестерпних подій.

Навіть заяву до поліції не писала, коли той самий «родич» виніс із хати, практично, всі речі. Забрав навіть килим і того більше — старе дзеркало з коридору. Як відстояти власні права — наша героїня не знає.

Запропонована «Схема дій»

1. Відвідувати судові засідання, давати пояснення щодо недійсності договору згідно обґрунтувань, наведених у апеляційний скарзі.

2. У разі задоволення апеляційної скарги (договір визнано недійсним):

1) Подати заяву про видачу виконавчого листа.

2) Подати заяву про відкриття виконавчого провадження.

3. У разі відхилення апеляційної скарги:
1) Подати касаційну скаргу (зміст залежить від аргументів Апеляційного суду, за основу може братися апеляційна скарга, треба обов’язково посилатися на п. 19 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику розгляду справ про визнання правочинів недійсними» від 06.11.2009 №9).

4. Паралельно подати  заяви в поліцію про вчинення кримінального правопорушення  за фактом таємного викрадення чужого майна, а також придбання права на майно шляхом зловживання довірою.

 


ТЕМА 2: ДЛЯ ТОГО, ЩОБ ВІДСТОЯТИ ПРАВА, ПЕРЕСЕЛЕНЦІ ІЗ ЗОНИ АТО ЗМУШЕНІ ВДАВАТИСЯ ДО ГОЛОДУВАННЯ ТА АКЦІЙ ПРОТЕСТУ

Намет під Кабінетом міністрів та чотириденний голодний страйк. Вдатися до рішучих дій змушена переселенка Юлія Дрюк-Ільяшенко. Нерухомості на підконтрольній владі території жінка не має. Оселю ж у рідній Макіївці, що під Донецьком, вона була змушена покинути; самопроголошена влада взагалі може забрати.

Урядовці блокують можливість пільгового кредитування на покупку житла для більш як півтора мільйонів осіб. Тож, від українських чиновників переселенці вимагають ухвалення всього однієї поправки. Йдеться про включення людей, які втратили житло на непідконтрольних територіях, до переліку тих, хто має право придбати квартиру за 50% від її вартості або у кредит під 7% у рамках програми «Доступне житло». Зараз же, внутрішньо переміщені особи мають поїхати до непідконтрольного міста і взяти там довідку в органах влади, які не працюють під українським прапором – саме такою є логіка чиновників.

Запропонована «Схема дій»

Зважаючи на те, що реалізації переселенцями свого права на державну підтримку на придбання доступного житла перешкоджає відсутність нормативно-правової бази для цього (Закон ухвалений, але немає підзаконних актів, що його реалізують), насамперед необхідно добиватися саме її прийняття. Для цього потрібно: 

1. Звернутися до Кабінету Міністрів України з заявою про надання інформації про те, які кроки зроблені, а НПА прийняті, а також вимагати прийняти необхідні документи, на підставі яких внутрішньо переміщені особи (ВПО) зможуть збирати необхідні документи та подавати їх у встановлені органи.

2. У разі неприйняття КМУ необхідних для реалізації Закону нормативно-правових актів можна подати позов до суду до Кабміну про визнання його бездіяльності протиправною та спонукання виконати дії, спрямовані на реалізацію Закону (на сьогодні Кабмін повідомив, що певні документи вже ухвалені, але в загальному доступі їх досі не має).

3. Після того, як необхідні НПА будуть прийняті й ВПО зможуть починати процедуру збору та подачі документів, можливо, необхідним буде судове оскарження дій і/або бездіяльності чиновників.

4. Адресувати народним обранцям звернення щодо врахування у Державному бюджеті України на 2018 рік витрат для забезпечення переселенців державною підтримкою на придбання доступного житла. 


ТЕМА 3. ЛЮДИ ТРИДЦЯТЬ РОКІВ НЕ БАЧИЛИ ДАНИХ ВІД ЖЕКУ ПРО ВИДІЛЕННЯ ГРОШЕЙ НА РЕМОНТ

30 років без ремонту та в суцільному невіданні про надходження та видатки, які виділяються на утримання будинку. Так живуть мешканці багатоповерхівки на вулиці Йорданській, 5-а, що на столичній Оболоні. При цьому, стоси рахунків до поштових скриньок, звісно, надходять регулярно і вчасно.

Та люди бідкаються, сходові клітини – розбиті. На окремих виходах відсутні двері. Тут мріють, бодай, про косметичний ремонт…Хоча саме час розпочинати капітальний. Спершу – відремонтувати, принаймні зливосток, який почав протікати. Комунальники ж полагодили його методом «оригінальної» ерудиції: прилаштували трилітрову пляшку, куди і стікають сотні літрів дощової води. В результаті, у власників квартир одразу на декількох поверхах вологі стіни, якими шириться пліснява.

Проте і це не все. Освітлення відсутнє майже в усьому під’їзді. Прибиральники тут не були, очевидно, ще від розпаду Радянського Союзу. Та й одвічна проблема багатьох висоток — ліфт, який працює понад встановлений термін.

Людей непокоять і бюрократичні перепони… Так, мешканці не мають, як контролювати роботу комунального підприємства, що опікується будинком. Їм не надають жодних документів. Фінансова звітність – цілком втаємничена…

Запропонована «Схема дій»

1. Мешканцям будинку по вулиці Йорданській, 5-а в першу чергу необхідно провести загальні збори, на яких обрати 3-5 співвласників які сформують склад внутрішньої комісії, рішення затвердити відповідним протоколом загальних зборів співвласників.

2. Сформована комісія має перевірити (в межах можливості) повноту надання наведеного вище переліку послуг по обслуговуванню будинку та прибудинкової території та зафіксувати всі наявні недоліки та факти не надання вказаних послуг.

3. За результатами перевірки комісія має скласти відповідний акт в якому відобразити всі виявлені недоліки та факти ненадання послуг.

Складений внутрішньо-перевірочною комісією акт перевірки разом з наявними доказами щодо не надання окремих послуг та протоколом загальних зборів про обрання комісії, необхідно направити до Управління (інспекції) самоврядного контролю при КМДА (вул. Хрещатик 36, м. Київ, 01044, т. 235-36-99).

РЕЗУЛЬТАТ

Інспекція має перевірити факти викладені мешканцями будинку по вулиці Йорданській 5-а, змусити Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського р-ну м. Києва» провести перерахунок за ненаданні послуги та усунути виявлені недоліки.

В РАЗІ ІГНОРУВАННЯ ВИМОГ

1. Якщо житлово-комунальна інспекція та/або Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського р-ну м. Києва» проігнорують Ваші вимоги (що малоймовірно, але ми повинні готуватися до різноманітного розвитку подій), необхідно поскаржитися на їх бездіяльність до міського Голови (зразок додається).

2. Попередити Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського р-ну м. Києва» про відмову сплачувати рахунки за обслуговування будинку та прибудинкової території до проведення перерахунку за ненаданні послуги та усунення виявлених недоліків (зразок додається).

3. Для перевірки доцільності та ефективності використання коштів, отриманих за обслуговування будинку та прибудинкової території, Комунальним підприємством «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського р-ну м. Києва» можна звернутись з відповідною заявою до Державної аудиторської служби України (зразок додається).

4. Окрім запропонованих заходів, вказана Вами проблема може бути вирішена в судовому порядку.

Пакет допомоги
  1. Детальний опис вирішення проблеми.
  2. Зразок протоколу загальних зборів співвласників для формування внутрішньої комісії.
  3. Зразок акта комісійного обстеження житлового будинку та прибудинкової території. 
  4. Повідомлення про відмову сплачувати рахунки за обслуговування будинку та прибудинкової території до проведення перерахунку за ненаданні послуги та усунення виявлених недоліків.
  5. Зразок звернення до Державної аудиторської служби України для перевірки доцільності та ефективності використання коштів, отриманих за обслуговування будинку та прибудинкової території, Комунальним підприємством. 
  6. Заява на адресу Управління (інспекція) самоврядного контролю при КМДА щодо незадоволеності якістю та повнотою надання послуг з обслуговування будинку та прибудинкової території, що надаються КП. 
  7. Скарга на мера Києва В. Кличка щодо незадоволеності якістю та повнотою надання послуг з обслуговування будинку та прибудинкової території, що надаються КП. 


ТЕМА 4: ВЛАДА НЕ ВЕДЕ СТИТИСТИКУ ПОРАНЕНИХ НА СХОДІ – ЛЮДИ ЛІКУЮТЬСЯ ВЛАСНИМ КОШТОМ

Протягом чотирьох років на Донбасі було поранено від 7 до 9 тисяч цивільного населення. Шокуючу статистику оприлюднила ООН. При цьому  точну кількість людей, чиї долі було поламано через збройний конфлікт, назвати складно. Причина – банальна: в Україні не ведеться подібна статистика, і цю роль були вимушені перейняти громадські організації.

Ігор Мірошніченко, наприклад, створив об’єднання після того, як на власному досвіді відчув усі складнощі, коли лікував дружину, поранену на Сході. Постраждалі від воєнних дій, переважно, жаліються на відсутність будь-якої допомоги з боку влади, і через це вони змушені залазити в борги. Операції – дуже коштовні: це й ампутація кінцівок, і надскладні, а також тривалі маніпуляції на щелепі, реабілітація після осколочних поранень.

Подібних історій лише в «Ерлайт» більш як дві сотні. В організації працюють конкретно з кожним постраждалим. Для цього залучають іноземних благодійників – політики їхніми бідами опікуються мало.

Запропонована «Схема дій»

 Розраховувати на отримання від держави відшкодування збитків, завданої громадянинові в зоні АТО, без участі суду не доводиться. Тобто, необхідно за рішенням суду зобов’язати державу зробити таку компенсацію.

Для цього:

1. Задокументувати факт заподіяння тілесних ушкоджень у медичній установі. При цьому контролювати, щоб у медичній документації коректно відображалися (хоча б зі слів) обставини заподіяння шкоди.

2. Зберігати всю медичну документацію, таку як: знімки, результати УЗД, висновки лікарів, напрями та рецепти, виписки з історії хвороби, довідки, висновки СМЕ.

3. Ретельно документувати розмір заподіяної матеріальної шкоди: збирати чеки, рахунки, квитанції, інші документи, що підтверджують витрати на відновлення здоров’я (придбання ліків та медичних товарів в аптеках, спеціальних магазинах, оплата вартості лікування, відновлювальних процедур, оздоровлення за призначенням лікаря).

4. Звернутися до місцевого підрозділу СБУ з заявою про вчинення кримінального правопорушення за ст. 258 КК України (зразок розроблений), в якому просити відкрити кримінальне провадження і визнати заявника потерпілим у кримінальному провадженні. Отримати витяг із реєстру досудових розслідувань.

5. Подати скаргу на ім’я слідчого судді щодо бездіяльності слідчого, яка полягає в невідкритті кримінального провадження за фактом вчинення кримінального правопорушення (у випадку, якщо заява буде проігнорована, або заявник отримує відмову у відкритті кримінального провадження

6. Для підтвердження моральної шкоди бажано звернутися до психолога, отримати від нього довідки про факт звернення; кількість відвідувань; процедури, що проводилися; діагноз.

7. При наявності доказів завдання шкоди, обставин її заподіяння, розміру завданих збитків, подати в суд на державу в особі Кабінету Міністрів України за зразком, що вже підготовлений «Публічним аудитом». До позову додати всі наявні докази. Якщо є фотографії, відеозаписи з місця події, також необхідно прикладати у вигляді фототаблиці й на електронному носії відповідно.

8. У разі відмови в задоволенні позову оскаржити рішення судів аж до Верховного Суду України. Якщо позитивного результату не буде досягнуто, звертатися до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ).