7 основних чинників, які гальмують розвиток промислової економіки

Системна криза української економіки аж ніяк не припинилася – промисловість в Україні в жовтні обвалилася на 5 %, аналогічне падіння відбувалося на початку 2017 року після запровадження блокади, вказують дані Держстату. Від початку року зниження індексу промислового виробництва було зафіксовано на рівні 7,4 %. Про основні проблеми розвитку промислової економіки та не тільки – в матеріалі «Публічного аудиту».
Таку ж динаміку українська промисловість демонструє майже увесь 2019-й. За всіма бюджетоформуючими промисловими галузями спостерігається суттєве падіння від початку року:
– видобуток вугілля скоротився на 19,5 %;
– видобуток нафти і газу – на 6,7 %;
– переробна промисловість – на 3 %;
– машинобудування – на 12,3 %;
– постачання електроенергії та газу – на 32,7 %.
Найбільше зростання зафіксовано у виробництві комп’ютерів, електронної та оптичної продукції – 23,1 %, виробництво напоїв – 17,1 %, виробництво пластмаси – 8,5 %.
Слід зазначити, що обсяги виробництва суттєво скоротили також харчова (-9 %) і легка промисловість (-12 %). Це однозначно свідчить про те, що споживання основної маси українців за рахунок вітчизняного виробництва не посилюється, що деструктивно для вітчизняної економіки. Індикатори економічних настроїв в основних галузях економіки за відповідний період продовжують демонструвати від’ємні значення.
Індикатор економічних настроїв (дані Держстату)
  2019
I квартал II квартал III квартал IV квартал
Індикатор економічних настроїв (ІЕН)1

Компоненти ІЕН:

 
Індикатор ділової впевненості в переробній промисловості -3,5 % -5,1 % -4,5 %  
Індикатор ділової впевненості в будівництві -11,5 % -15,4 % -14,4 %  
Індикатор споживчої впевненості -24,3 % -21,1 % -12,2 %  
За даними Держстату, обсяг реалізованої продукції промисловості за січень–вересень 2019 року становив $ 75 млрд (26,9 % продукції експортовано), що на 9,1 % менше, ніж за аналогічний період 2018 року ($ 68 млрд).
Між тим, за період із січня по жовтень 2019-го зафіксовано падіння цін на промислові товари (-1,1 %), що сигналізує про зниження конкурентоспроможності вітчизняних товарів, а також може стати передвісником стагнації економіки.
У цілому промвиробництво в Україні в кількісному вимірі впало з кінця 2013-го на 22,3 %, що відповідає загальній динаміці падіння реального ВВП за відповідний період. В останні роки в багатьох базових галузях промисловості спостерігається падіння, внаслідок чого страждає в першу чергу українська економіка. За останні п’ять років у гірничодобувній промисловості зниження становило 20 %, у металургії – 28,9 %, у машинобудуванні – 40 %.
Основні проблеми розвитку промислової економіки – відсутність дешевого кредитування (висока облікова ставка), значне податкове навантаження, адміністративний тиск і відсутність прозорої судової системи (корупційні чинники), соціально-політична нестабільність у країні, військовий конфлікт на території Донбасу, суттєвий ступінь зносу основних фондів у виробництві. Вказані фактори відштовхують як внутрішніх, так і зовнішніх інвесторів вкладати в промисловість, перетворюючи країну на постачальника дешевої сировини.