700 тисяч мешканців Донбасу позбавлені пенсій – ООН

У результаті конфлікту на Донбасі доступ до пенсій втратили 700 тис. жителів регіону, заявили в Моніторинговій місії ООН з прав людини в Україні. В ООН рекомендують скасувати прив'язку реєстрації в якості переселенців для отримання пенсій.
«Це прямий результат державної політики, відповідно до якої доступ до пенсій прив’язаний до реєстрації як ВПО і до процедури верифікації, яка випливає з цієї прив’язки. Наша рекомендація залишається незмінною: слід негайно скасувати прив’язку доступу до пенсій до реєстрації як ВПО», – сказала глава місії Фіона Фрейзер.
Власне, крім міжнародних спостерігачів, незаконність дій української влади з обмеження прав пенсіонерів, що проживають на непідконтрольній території Донецької та Луганської областей, яке полягає в обов’язковій прив’язці їх до реєстрації як ВПО та відповідній процедурі верифікації, визнав і Верховний суд України. Він  підтвердив, що відділення Пенсійного фонду безпідставно відмовляють у пенсіях ВПО, причому, його рішення є прецедентом для всіх подібних позовів переселенців до органів Пенсійного фонду. А Велика палата ВС відхилила апеляцію Пенсійного фонду та залишила в силі рішення Верховного суду (як першої інстанції у зразковій справі).
Наразі в Україні офіційно зареєстровано близько 1,5 млн внутрішньо переміщених осіб, із них 516 тис. – пенсіонерів. Слід нагадати, що в 2016 році верифікацію в Україні не змогли пройти понад 400 тис. пенсіонерів-переселенців. ПФ наполягає наполягає, що пенсіонери не звернулися за поновленням виплат на підконтрольній Україні території, хоча в більшості випадків це пов’язано з неможливістю (з об’єктивних причин) надати Фонду увесь перелік необхідних для відновлення пенсії документів. А оскільки звернення без відповідних документів не приймається до розгляду, виходить, що нібито ніхто й не звертався. При цьому всі дані про пенсіонерів і їх відрахування зберігаються в електронній базі персоніфікованого обліку ПФУ, тому, при бажанні, їх можна знайти і без переселенців.
Крім того, за різними оцінками від 160 до 200 тис. пенсіонерів проживають на непідконтрольних Києву територіях, вони не реєструвалися як внутрішні переселенці. Отже, на сьогодні Україна не виплачує пенсії 560–600 тис. своїх громадян. А міністр соцполітики Андрій Рева замість того, щоб ініціювати спрощення порядку переоформлення пенсій, навпаки доручив ретельніше все перевіряти, аби пенсію часом не отримали «бойовики ЛДНР».

«Це робиться з двох причин. Перша – ці пенсіонери точно не є електоратом нинішньої влади, вони їй непотрібні. Друга – банальна економія та латання дір, адже заощадження на виплатах пенсій близько 600 тис. громадян, починаючи з 2014 року,  дозволила Кабміну разом із Пенсійним фондом мінімізувати витрати держбюджету на покриття дефіциту Фонду. Те, що влада вирішує свої економічні проблеми за рахунок найбільш соціально вразливих верств населення, її не цікавить», – коментує керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.