Чому в обігу збільшилася кількість грошей?

У липнi грошова маса зросла на 1% – до 1 трлн 114 млрд 817 млн грн. Такi данi оприлюднив Нацбанк у звiтi щодо грошово-кредитної статистики за другий мiсяць лiта.

Чому в обiгу бiльшає грошей, пояснюють у «Публічному аудиті».

НБУ, як у минулому році, так і протягом цього здійснив немало кроків, які несуть високі відкладені інфляційні ризики і зумовлюють зростання непідкріпленої грошової маси в країні (йдеться про сукупнiсть грошей, якi перебувають на руках (у розрахунках, платежах) людей, на депозитах та в цiнних паперах).

Так, лише торік Кабмін здійснив внутрішні запозичення на суму 246,2 млрд грн. При цьому облігації на 9,3 млрд грн були випущені для державного «Укрексімбанку», на 5 млрд грн – державного «Ощадбанку», на 7,9 млрд грн – для кредитування Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Окрема тема – «Приватбанк». Наприкінці 2016 і на початку 2017 років Кабмін «залив» у націоналізований банк 155 млрд грн. Крім того, не варто забувати, що 155 млрд грн (116 + 38,5 млрд грн) – це витрати тільки на докапіталізацію, а ще є виплата державою відсотків за держоблігаціями, які були внесені і будуть внесені в капітал «Приватбанку», а це – плюс 1 млрд грн витрат щомісяця.

При цьому основним держателем ОВДП є НБУ, який купує їх за рахунок емітованих ним же грошей. Величезна частина вказаних запозичень спрямовується на фінансування держбюджету (117 млрд грн).

Це і є причиною серйозного зростання обсягів грошової маси в Україні.

«Каталізатором для збільшення грошової бази в липні цього року стало й зниження облікової ставки НБУ (до 12,5 %), що призвело до зниження прибутковості банківських депозитів у поєднанні з високою інфляцією, нестабільністю банківського сектора»,  – коментує провідний аналітик «Публічного аудиту» Дмитро Ляшок.

Відповідно до опублікованого НБУ звіту, за підсумками липня середній розмір ставок просів на 0,1 % – до 12,2% річних (від початку року – на 3,4 %). Тобто, пропонований вкладникам заробіток не покриває навіть поточної офіційної інфляції – 15,6% і вже точно не перекриває реального зростання споживчих цін у країні.

Тому, за оцінкою незалежних аудиторів, динаміка зростання грошової маси обумовлена й збільшенням обсягу готівкових коштів в обігу поза банками – на 1,3%, до 311,6 млрд грн, і залишків за депозитами – на 0,9%, до 802,8 млрд грн.

У короткостроковій перспективі в зв’язку з ростом грошового агрегату М0 (готівка поза банками) в липні на 1% (інфляція в липні – плюс 0,2%) очікується відкладене зростання інфляції в наступних місяцях.

Крім того, подальше збільшення обсягів грошової маси спостерігатиметься й за підсумками цього року, позаяк урядовці заклали в цьогорічний бюджет абсолютно непідйомні показники зростання дохідної частини – на рівні 21,1%, або 127,6 млрд грн.

Через це існує велика ймовірність запуску Урядом «друкарського верстата» для фінансування дефіциту бюджету та монетизації ОВДП, що закладає дуже суттєві інфляційні та девальваційні ризики для економіки нашої країни.