Чому зростає вартість нафти та який та який комфортний рівень цін для учасників ринку?

Саудівська Аравія не може в довгостроковій перспективі покрити поточний попит на якісну нафту на тлі скорочення поставок із Ірану в зв'язку з введенням санкцій США, пише газета The Wall Street Journal з посиланням на власні джерела.

За даними видання, нафтова компанія Saudi Aramco попередила потенційних покупців, що з жовтня зможе поставляти нафту в обмеженому обсязі. Відзначається, що Саудівська Аравія недооцінила попит на сировину перед введенням американських санкцій.

Як розповіли газеті трейдери, підвищення попиту і нездатність Саудівської Аравії його покрити можуть призвести до стрибка цін на нафту в світі до $ 90–100 за барель.

У «Публічному аудиті» дали свій прогноз на цей рахунок. 

Станом на 24.09.2018 (11:40 за лондонським часом) ціна жовтневих ф’ючерсів на нафту Brent на біржі ICE Futures торгувалася на рекордному рівні у $ 80,56 за барель.

Каталізатором зростання цін стало скорочення пропозиції сирої нафти на ринку в умовах збільшення заявок на придбання. Коли Трамп в травні оголосив про плани з введення санкцій щодо експорту нафти в Іран, ринок оцінив скорочення в обсязі від 300–700 тис. бар. на добу. Однак, за даними Bloomberg, дефіцит виявився значно більшим – до 1,5 млн бар. у день, оскільки США зробили серйозний тиск на компанії, які намагалися обійти санкції.

Додатковий фактор падіння пропозиції – скорочення виробництва нафти у Венесуелі через економічну кризу. Крім того, останній прогноз ОПЕК передбачає істотне уповільнення зростання видобутку сланцевої нафти в Америці після 2023 року.

На тлі подорожчання нафти марки WTI ($ 72,03 за бар.) у Штатах підвищуються ціни на бензин, що може вплинути на результат республіканців під час проміжних виборів до Конгресу, які відбудуться восени 2018-го. Це нівелює заяви партії про те, що зниження корпоративних податків та ослаблення регулювання сприяє зростанню американської економіки.

Тому Білому дому в короткостроковій перспективі вигідно стримувати ціни на нафту на сьогоднішньому рівні. Так, президент Трамп розмістив повідомлення в твіттері з закликом до ОПЕК знизити ціни на сировину, після чого вартість нафти дійсно знизилася до $ 78,86.

Втім, Саудівська Аравія та її найбільший союзник із видобутку нафти поза групою – Росія – виключили негайне додаткове збільшення обсягу видобутку нафти.

Раніше американські інвестбанки (Goldman Sachs, Bank of America) підвищили прогноз щодо прибутковості сировинних товарів на найближчі 12 місяців до 8 % у порівнянні з 5 % раніше, визначаючи тенденції до подальшого «стрибка» цін (орієнтир – $ 100 за бар.).

Тож, як прогнозують у «Публічному аудиті», у середньостроковій перспективі ціни можуть дійсно підвищитися до більш ніж $ 100 за бар., якщо виробники нафти скористаються дефіцитом, який утворився, і не будуть нарощувати виробництво. Однак більш високі ціни можуть позначитися на споживанні. За розгоном інфляції відбудеться перехід на альтернативні джерела палива, що знизить споживання нафти в світі. Тому поточний рівень $ 75–85 за барель є комфортним для всіх учасників ринку.