Чим зумовлене зростання роздрібної торгівлі в Україні

У минулому році фізичний обсяг обігу роздрібної торгівлі в Україні збільшився на 10,5 %. Про це у вівторок, 21 січня, повідомляє Державна служба статистики. Зазначається, що в 2018 році цей показник становив 6,2 %.

Так, за даними статистичного відомства, в грудні 2019 року проти грудня 2018 року обсяг фізичного обсягу обігу роздрібної торгівлі збільшився на 12,5 %, у порівнянні з листопадом 2019 року – на 18,7 %.
За результатами 2019 року роздрібна торгівля показала високі темпи приросту, тільки от проблема в тому, що це було забезпечено суттєвим зростанням частини імпортної продукції як у непродовольчому сегменті, так і в продовольчому, що впливає на витіснення внутрішнього виробника та в цілому на економічні процеси. Чому так відбувалося, в аналітиці «Публічного аудиту».
Торгівля відбувається завдяки збільшенню мінімальної зарплати в умовах відсутності фундаментальних факторів,  інфляційним процесам, значним обсягам переказів заробітчан та активізації споживчого кредитування покаже майже 10 % реального річного приросту. Проте цей приріст буде нерівномірний: якщо у Київській, Дніпропетровській,  Вінницькій, Луганській областях він становитиме від 15 до 20 %, то такі прикордонні області, як Чернігівська, Закарпатська, Сумська показують низькі темпи приросту від 1 до 3 %. Основними причинами таких низьких показників тут будуть і значні обсяги тіньової торгівлі, і значна ревальвація гривні, яка зробила українські товари менш конкурентними, і продовження виїзду населення на заробітки за кордон.
Від початку року зниження індексу промислового виробництва зафіксовано на рівні 6,9 %. У листопаді 2019 року промисловість обвалилася на 7,5 % (жовтень – -5 %), аналогічне падіння відбувалося на початку 2017 року після запровадження блокади. Зниження промисловості триває вже шостий місяць поспіль.
Крім того, у листопаді 2019 року промислові ціни впали на внутрішньому ринку на 2,2 % (до аналогічного періоду минулого року). Ціни виробників за 11 місяців минулого року знизились на 4 %, у т.ч. у добувній промисловості – на 19,8 %, у переробній промисловості – на 4,9 %. При поставках за кордон дефляція становила 14,1 %. Майже у всіх сферах промисловості експортні (зовнішні) ціни почали йти донизу, а підприємства – звужувати прибуток.

Зростання роздрібної торгівлі корелюється з нарощенням торгового дефіциту ($ 12,56 млрд). Кошти від реалізації імпорту виводяться за кордон, що тільки посилює фінансовий голод підприємств. Це призводить до зниження обігів оптової торгівлі між юридичними особами. Брак коштів зумовлює економію – спочатку на капітальні вкладення та інвестиції, а потім – на заробітних платах і робочих місцях.