Ціни на нафту пішли вниз. Чого чекати в найближчій перспективі?

Нафтовий ринок на азіатських торгах у понеділок повернувся до зниження після помірного зростання минулої п'ятниці на тлі економічної і політичної невизначеності. Про це свідчать дані торгів, передає «Інтерфакс-Україна».
За підсумками торгів минулої п’ятниці Brent подорожчала на $ 0,47 (0,8 %), до $ 62,10 за барель, WTI – на $ 0,08 (0,2 %), до $ 52,72 за барель.
За тиждень вартість Brent зменшилася на 1 %, WTI – на максимальні з кінця грудня 4,6 %.
«Публічний аудит» пояснює, чим зумовлене зниження котирування основних марок нафти.
Так, воно відбувається на тлі економічної і політичної невизначеності. Трейдери стурбовані ослабленням зростання світової економіки. Напередодні Євростат погіршив свої прогнози, знизивши оцінку зростання економіки до 1,3 % із очікуваних у листопаді 1,9 %.
Крім того, учасники нафтового ринку негативно зустріли новину про те, що президенти США та КНР не зустрінуться до 1 березня, коли завершується термін заморозки підвищення мит на імпорт китайських товарів в Америку. Це підвищує ймовірність того, що сторони не зможуть дійти згоди в установлений термін, внаслідок чого збільшиться мито на китайські товари (на суму $ 200 млрд).
Також, за даними Baker Hughes, кількість чинних нафтових бурових установок у Штатах на минулому тижні збільшилася на 7 одиниць – до 854, що свідчить про посилення активності в їхній нафтовій галузі. Поява нетрадиційного способу видобутку нафти зі сланцевих покладів – перш за все в США – породило нову ситуацію на ринку. У результаті виробництво «чорного золота» пішло стрімко вверх – воно заполонило ринок. Починаючи з 2014 року, Саудівська Аравії намагалася за рахунок розширення видобутку та зниження ціни знищити американську конкуренцію, але це призвело до тривалого падіння цін, що поставило більшість країн-виробників нафти в скрутне фінансове становище, а її видобуток в Америці досяг рекордного рівня в 11,9 млн бар.
Йдеться про можливе скорочення споживання та підтримку рівня виробництва нафти в майбутньому, змушуючи трейдерів зменшувати вартість купівлі ф’ючерсів.

«Між тим, трейдери можуть недооцінювати вплив на ціноутворення ОПЕК, яка впливає на фундаментальне формування ціни на нафту», – вказує провідний аналітик «Публічного аудиту» Дмитро Ляшок.

Від початку року ціна на основну для Європи марку «Brent» збільшилася майже на 18 %, до $ 62 за бар. Більш дешева американська нафта марки WTI підвищилися взагалі на 20 %, сягнувши рівня в $ 53 за бар.
Саме домовленість між Саудівською Аравією та Росією про обмеження видобутку нафти на початку січня вплинула на стрімке зростання цін, спонукаючи інших учасників ОПЕК наслідувати їхній приклад. Відтак їх зниження більш ніж 40 % в IV кварталі минулого року було припинено, запущено зміну тренда.
Картель, члени якого виробляють 40 % світової нафти і володіють двома третинами розвіданих ресурсів, мають серйозні політичні розбіжності, але все ж таки намагаються домовитися між собою. Саме загальні економічні проблеми спонукають учасників картелю тісно співпрацювати та задавати вигідні фундаментальні фактори.

«Тому в середньостроковій перспективі котирування нафти коливатимуться в обмежених рамках (учасники ОПЕК не допустять різкого падіння цін, а негативний макроекономічний фон не стимулюватиме зростання), перебуваючи у вузькому діапазоні $ 60–65/бар», – прогнозують у «Публічному аудиті».