Депутатська зарплата: завелика чи замала?

Голова Верховної Ради Дмитро Разумков вважає, що зарплата нардепів повинна бути більшою від нинішніх 35–40 тис. грн. 

«Не можна говорити про зарплату в 40 тис. гривень, 35–40 тис грн у державі, де середня заробітна плата 10 тис. гривень, "замала". Тому я не так сказав. Вона невелика, враховуючи ті спокуси, які можуть з'являтися у народного депутата. І я думаю, що з часом треба буде міняти це», – сказав Разумков.

За словами спікера, для того щоб людина професійно й ефективно працювала, потрібно робити дві речі: давати нормальну мотивацію, а це зарплата в тому числі; друге – контролювати, щоб у людини не виникало спокуси залізти в бюджет, залізти в якісь корупційні схеми тощо.
Оцінюючи роботу нового складу ВРУ, ухвалені закони, видається, що й зарплатні в 40 тис. грн вони не заслуговують. Крім того, «Публічний аудит» проаналізував, скільки в середньому отримують європейські парламентарі, та виявив, що з/п наших депутатів у співвідношенні до середньої з/п в Україні набагато вища, ніж у цивілізованих країнах.
Так, новий склад Ради працює вже третій місяць, за цей час ухвалено 259 законів, але жоден із них не покращив життя людей, не зробив його простішим, комфортнішим, безпечнішим чи справедливішим.

«Люди очікували від “Слуг народу” швидких та позитивних змін, а отримали продовження тієї ж політики Порошенка, проти якої вони голосували на виборах», – говорить керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.

Він нагадує, що майже всі ухвалені закони були позначені грифом «невідкладний», «першочерговий» і «терміновий», але сюди не потрапили законопроекти ані щодо підвищення соціальних стандартів, ані зі встановлення справедливих зарплат та пенсій, ані стосовно повернення стягнутих незаконними тарифами з людей грошей, ані щодо обіцяного народовладдя, ані стосовно демонополізації та деолігархизації, ані з проведення повного аудиту країни, ані стосовно скасування антиконституційних реформ, ані щодо встановлення справедливих тарифів – нічого для людей.
Невідкладно та терміново депутати проголосували за продаж української землі, за повну приватизацію залишків державного та комунального майна, за ретельні перевірки соціально незахищених верств населення з метою виявлення зайво отриманих пенсій та субсидій, за зменшення субсидіантів, за знищення малого бізнесу та за безліч кадрових і лобістських питань. А найближчим часом цей склад Ради скасує прив’язку всіх соціальних виплат до прожиткового мінімуму, чим заморозить їх на невизначений термін та підтримає повну лібералізацію тарифів, спровокувавши їх неконтрольоване зростання.
Заяви про необхідність підвищення зарплат політикам і чиновникам ми чули від двох попередніх Урядів – топ-чиновникам таки встановлювалися зарплати в сотні тисяч і навіть мільйони гривень у місяць, але це не завадило їм «попадатися» на корупції.
Крім того, як уже зазначив вище «Публічний аудит», з/п українських депутатів у співвідношенні до середньої з/п в Україні набагато вища, ніж у цивілізованих країнах.
Країна З/п депутата ($) Середня з/п ($) Співвідношення
Швейцарія 6851 5600 1,2
Іспанія 3630 2220 1,6
Сербія 1091 585 1,9
Норвегія 9872 4900 2,0
Люксембург 8723 4230 2,1
Франція 7113 2953 2,4
Швеція 8550 3359 2,5
Великобританія 8819 3460 2,5
Польща 2900 945 3,1
Німеччина 9891 2824 3,5
Україна 1650 440 3,8

 

«Коли рахунок за тією чи іншої корупційною схемою йде на сотні мільйонів та мільярди доларів, жодний розмір заробітної плати не стримає від такої спокуси чиновника або депутата. А ось реальна загроза неминучого та вкрай суворого покарання у вигляді довічного ув’язнення або навіть смертної кари з повною конфіскацією майна всієї родини – цілком. Тому зарплати тут ні до чого», – резюмує Максим Гольдарб.