Держава заборгувала шахтарям понад 1 млрд грн

Проблема з заборгованістю за виплатами шахтарям на державних шахтах уже переступила критичну межу: вони три місяці не отримують зарплати. Так, сума богу перевищила 1,1 млрд грн, повідомив голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець.
«За оперативними даними Міненерговугілля станом на 11 червня загальна заборгованість гірникам вже становить 1,135 млрд гривень. Шахтарям Донеччини не віддали зароблених 447,8 млн гривень, Львівщини – 417,1 млн гривень, Луганщини – 224,5 млн гривень», – розповів Волинець.
За останні п’ять років Кабмін видав десятки всіляких наказів та доручень щодо погашення боргів із зарплат. Із періодичністю в півроку, після кожного мітингу або протесту, прем’єр і профільний міністр обіцяли погасити борги перед шахтарями. Чому «віз і нині там», розбирався «Публічний аудит». 
Незважаючи на численні обіцянки та гучні промови перших осіб держави, борг із зарплати перед шахтарями лише збільшується. У грудні 2018 року він становив 475,1 млн грн, а станом на червень 2019 року – уже 1,135 млрд грн.
Загальний борг по заробітній платі в Україні (без урахування Криму та окупованих територій) на 1 травня 2019 року становив 2,61 млрд грн, у тому числі 2,05 млрд грн – за  сегментом «промисловість», до якого належать і шахти.
На тлі цього варто нагадати, що ще 5 років тому заборгованість із виплати заробітної плати з урахуванням Криму та Донбасу становила всього 0,753 млрд грн.
Сумарно за 5 років правління Порошенка борг із виплати зарплати збільшився на 248 % (у 3,5 рази) – з 0,75 млрд до 2,61 млрд грн.
Ухвалений Кабміном на початку 2019 року «Порядок витрачання бюджетних коштів на реструктуризацію вугільної галузі», який журналісти «помилково» або «за вказівкою» назвали «порядком погашення заборгованості перед шахтарями», є звичайним паспортом бюджетної програми, нічого революційного або інноваційного в ньому немає – це абсолютно формальний і стандартний документ.
Щодо погашення боргів із зарплат у видобувній галузі, у документі вказано таке:
  • погашення боргів із зарплати здійснюється без урахування штрафів і пені;
  • видобувні підприємства подають документи Міністерству енергетики та вугільної промисловості, яке затверджує розподіл коштів між підприємствами і перераховує кошти на спеціальні Казначейські рахунки;
  • якщо виділених бюджетних коштів не вистачає для повного погашення боргів по заробітній платі, Міністерство розподіляє їх пропорційно між видобувними підприємствами.

«Проблему з повним погашенням боргів перед шахтарями, включаючи виплату штрафів і пені за несвоєчасну виплату з/п, вказаний документ не вирішує, тому шахтарям залишається виходити на акції протесту, щоб отримати зароблені гроші», – резюмує спеціаліст «Публічного аудиту» Тарас Галайда.