«Діра» в держбюджеті перевищила 14 млрд грн – Держказначейство

Доходи держбюджету за результатами першого півріччя 2018 року становили 463,18 млрд грн, відставання від планових показників збільшилося до 14,3 млрд грн, або 3,1 %, повідомляє Державна казначейська служба.

Надходження до загального фонду за січень–червень 2018 року становило 409,45 млрд грн, що на 3,5% нижче за план, але на 20,9 % краще від показник січня–червня 2017 року.

Держказначейство уточнює, що доходи держбюджету в червні 2018 року досягли 79,33 млрд грн, що на 10,98 млн грн, або 12,2 %, менше планового показника.

Аналіз «Публічного аудиту»

За даними Казначейства, усі підрозділи ДФС за перше півріччя 2018 року зібрали 404,7 млрд грн (податкова – 254,6 млрд грн, митниця – 150,06 млрд грн), у той же час автоматичне відшкодування ПДВ за відповідний період становило 64,4 млрд грн, у зв’язку з чим сальдо адміністрування податків органами ДФС досягло лише 340,2 млрд грн, а це на 1 % (3,1 млрд грн), менше встановлених Мінфіном планових показників, від яких залежать витрати бюджету. Невиконання сталося за рахунок низького адміністрування податкових зборів митниці (-5 млрд грн від планових показників).

Збори митних органів за І півріччя 2018 року збільшилися на 8,7 % до аналогічно періоду попереднього року. Тим часом, за даними НБУ, імпорт товарів за 5 місяців 2018 року збільшився  на 14,2 % (ревальвація – 0,2 %) до аналогічно періоду попереднього року. Тому робота митних органів сьогодні неефективна.

Сальдо державного бюджету за І півріччя невиконано на 3 %, або 14,1 млрд грн (загальний фонд – 14,8 млрд грн), що в майбутньому зумовить збільшення бюджетного дефіциту.

На рівень доходів у І півріччі істотно вплинуло зарахування прибутку від НБУ (38 млрд грн із 44,6 запланованих). Можна припустити, що нерівномірний розподіл прибутку за результатами року призведе до подальшого збільшення дефіциту.

Так, в умовах низьких надходжень до бюджету й відсутності зацікавленості в співпраці серед  міжнародних кредитних організацій Мінфін залучає кошти до державного бюджету за допомогою первинного розміщення ОВДП під високі відсотки.

За прогнозом «Публічного аудиту», наразі ситуація складається таким чином, що через несприятливу кон’юнктуру на фінансових ринках, проблеми з виконанням дохідної частини держбюджету, Нацбанку доведеться цілеспрямовано девальвувати нацвалюту, збільшуючи обсяги державних доходів від імпорту та посилюючи конкурентоспроможність експортерів, при цьому облікова ставка зростатиме (стримуючи інфляційні й девальваційні орієнтири НБУ), що призведе до згортання ділової активності в середньостроковій перспективі та подальшого зростання бюджетного дефіциту.