Дозвіл на лічильники – хитрощі від Уряду напeрeдодні підвищення тарифів

Кабмін дозволив встановлювати лічильники тепла в старих будинках – жителі зможуть регулювати температуру в своїх квартирах і платити за власним лічильником. Так, у ході засідання 10 жовтня 2018 року Уряд засідання затвердив порядок визначення технічної можливості встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії.
Зокрема, коментуючи прийняття відповідної постанови, віце-прем’єр-міністр – міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко зазначив, що завдяки прийнятому рішенню українці можуть самостійно обирати оптимальну систему індивідуального обліку тепла.

«Українці можуть самостійно обирати оптимальну систему індивідуального обліку тепла. Це можливість заощаджувати споживання тепла і платити виключно за власним лічильником», – написав він у Facebook.

Міністр зазначив, що раніше індивідуальний облік був доступний лише для жителів будинків з горизонтальною системою опалення, тоді як жителі старих будинків, не маючи технічної можливості встановити лічильник, платили за обсяг тепла, яке споживала вся будівля за комерційним будинковим вузлом.
Втім, на перший погляд позитивна новина може виявитися «мильною бульбашкою». Фахівець «Публічного аудиту» Тарас Галайда прокоментував, чому і за яких обставин установка індивідуальних приладів обліку втратить сенс.

«По-перше, можливість встановити індивідуальний прилад обліку тепла в старому будинку з вертикальною розводкою була передбачена в новому Законі “Про житлово-комунальні послуги”, тому те, що зараз представники Кабміну подають як неабияке є досягнення, називається просто приведенням нормативних документів у відповідність із ухваленим Законом»,  – вказує Галайда.

По-друге, за його словами, скористатися такою можливістю зможуть лише одиниці, бо Закон передбачає здійснення розрахунків за такими приладами лише в тому випадку, якщо ними обладнано понад 50 % опалювальної площі багатоквартирного будинку.
Тобто, якщо хтось із мешканців старого будинку з вертикальною розводкою вирішить встановити індивідуальний прилад обліку, йому потрібно вмовити ще як мінімум половину сусідів зробити те ж, оскільки інакше його прилад обліку не буде враховуватися при розрахунках.
Третій нюанс – у старих будинках прилади обліку встановлюються на кожен опалювальний прилад (батарею): в 1-кімнатній квартирі їх потрібно щонайменше 2 (кухня та кімната), в 2-х кімнатній – 3 і т. д. Обладнати тепловими лічильниками навіть 1-кімнатну квартиру коштує мінімум 3200 грн (100 євро), а тому зібрати більше 50% власників квартир, готових на такі витрати, буде доволі складно, прогнозує спеціаліст.
По-четверте, як пояснює Галайда, установка індивідуального приладу обліку не звільняє від плати за опалення місць загального користування та/або загальнобудинкових втрат тепла, тому платити за сусідів доведеться і після установки лічильників.
Крім усього іншого, прийнятий торік ЗУ «Про комерційний облік тепла та води» передбачає обов’язкову установку загальнобудинкових лічильників тепла (до 2 серпня 2019 роки), тому всі розрахунки переважно здійснюватимуться за загальнобудинковим лічильником, у результаті чого установка індивідуальних втратить сенс.

«Закон визначає, що нарахування за індивідуальними лічильниками не може бути меншим від мінімальної частки середнього питомого споживання теплової енергії серед інших споживачів у будівлі. Іншими словами, при розрахунках за опалення свідчення лічильника того чи іншого споживача братимуться до уваги тільки тоді, коли вони вищі від середнього споживання по дому», – говорить Галайда.

Ось чому користуватися індивідуальним лічильником тепла за цим Законом немає сенсу, додає він. Адже, якщо за лічильником можна платити тільки більше, ніж у середньому по дому, то навіщо його встановлювати і нести додаткові витрати?