Глобальний документ із міграції під загрозою?

Австрія слідом за США та Угорщиною вийде з глобального пакту ООН про міграцію, повідомляє агентство APA з посиланням на канцлера країни Себастьяна Курца.

Австрія стурбована з приводу свого суверенітету і потенційних обмежень щодо свободи дій. Країна не підпише угоду, що стосується прав біженців та мігрантів, яку приймуть у грудні на конференції ООН у Марокко, йдеться в матеріалі.

«Публічний аудит» нагадує, як за допомогою документа мають захищатися основні права біженців та що ставить під удар реалізацію міграційної угоди.

Так, у вересні 2016 року в ООН була схвалена політична декларація про біженців та мігрантів, яку пізніші назвали Нью-Йоркською. У ній закріплена політична воля країн на порятунок життів, захист прав людини і справедливий розподіл відповідальності на глобальному рівні. За підтримки документа світові лідери вказували, які саме зобов’язання мають накладатися для виконання зобов’язань стосовно біженців:
– захищати права людини всіх біженців і мігрантів незалежно від їх статусу;
– забезпечити, щоб всі діти-біженці та діти-мігранти почали здобувати освіту протягом декількох місяців після прибуття в країну призначення;
– запобігати та припиняти сексуальне й гендерне насильство;
– надавати підтримку країнам, які здійснюють порятунок, прийом і розселення великої кількості біженців і мігрантів;
– працювати над ліквідацією практики утримання дітей під вартою із метою визначення їх міграційного статусу;
– зміцнити позитивний внесок мігрантів в економічний і соціальний розвиток країн, що їх приймають;
– посилити надання гуманітарної та іншої допомоги задля сприяння розвитку, яких нійбільше стосується це питання, у тому числі за допомогою інноваційних багатосторонніх фінансових рішень з метою повного усунення дефіциту фінансування;
 – знайти нове житло для всіх біженців, які потребують розселення, і розширити можливості для переїзду біженців в інші країни, наприклад, за допомогою програм мобільності робочої сили або освітніх програм.
У Нью-Йоркській декларації прописувалося, що в 2018 році відбудеться міжнародна конференція для прийняття глобального договору про безпечну, впорядковану і регульовану міграцію.
Однак за рік після ухвалення декларації, з приходом до влади Президента Трампа, Америка першою заявила про вихід із домовленостей щодо мігрантів. За офіційною версією Білого Дому, документ не узгоджується з імміграційною політикою США про забезпечення безпеки кордонів, оскільки міграція має носити безпечний, упорядкований і легальний характер, а документ накладає зобов’язання, що не відповідають зазначеним принципам.
Цьогоріч, влітку, про вихід із переговорів за міграційною угодою заявили і в Угорщині. За словами їх міністра закордонних справ, документ повністю суперечить інтересам його країни і несе загрозу миру, бо фактично заохочує до міграції.
Таким чином, Австрія – третя велика країна, що відкрито заявила про відмову брати участь в обговоренні та ухваленні глобального документа з міграції.
Однак, незважаючи на позиції вказаних країн, ймовірність прийняття угоди доволі висока, адже рішення прийматиметься членами ООН і більшість країн в цьому зацікавлена: одні наразі страждають від напливу біженців і мігрантів та вимагають чітких правил – інші, навпаки, є джерелом мігрантів і хочуть гарантій для своїх громадян.

«Втім, навіть за умови прийняття Угоди про міграцію, її  реалізація буде доволі складною, оскільки її не виконуватимуть країни, що не ратифікують її, і криза з біженцями по всьому світу так і залишиться не вирішеною», – резюмує юрист «Публічного аудиту» Володимир Тарчинський.