Гольдарб: Ширші повноваження регіонам – і всі конфлікти підуть в нікуди

Якщо Україна дасть більше повноважень регіонам, то всі конфлікти підуть в нікуди. Про це заявив керівник  «Публічного аудиту» Максим Гольдарб в авторській програмі «Про тебе» на телеканалі NewsOne.
«У світі зараз спостерігаються дві тенденції – відмежування реніонів від центру і, навпаки, центроспрямування. Сьогодні в Україні триває відцентровість. Регіони хочуть відійти в бік, вони прагнуть більше влади на місцях, самостійності, повноважень. Звичайно, багато хто боїться про це говорити, тому що їх тут же звинуватять у сепаратизмі, спробують пришити якісь чергові статті. Проте, між тим, це так… У країні маса протиріч, які стали кривавими», – зазначив Гольдарб.
За його переконання, після «відлучення від центру» настає «центроспрямування», або бажання регіонів об’єднатися в сильну державну структуру.
«Альтернатива унітарній державі – федералізація. Федеративна держава являє собою союз досить незалежних територій, у яких є традиційно своя система правопорядку, судова система,  законодавчі органи, закони. Ясна річ, що армія, вищі суди і правоохоронні органи, митниця і прикордонна служби, національні регулятори, наприклад НБУ, – це все перебуває в загальному відомстві. Такі повноваження не можна роздати регіонам. Проте в них має бути своя  виборна поліція, можливість виборності місцевого судді, прокурорів. У нас на сьогодні є обласні адміністрації, але це більше підрозділи президентської вертикалі та Кабінету Міністрів, а не виконавчий орган місцевої влади. При федералізації території отримують своє фінансування, мають право претендувати на податки, на гроші, які заробив регіон», – розповів спеціаліст.
Ведучий навів соціологію, яка ілюструє  розкол в українському суспільстві.
«Половина українців вважає, що заради миру на Донбасі потрібно піти на будь-які компроміси, а  18 % опитаних хочуть встановити мир за допомогою сили. 57 % не підтримують декомунізацію, а 35 % вважають, що це нормально. Для 80 % 9 травня і 8 березня –  свята, але для решти – ні. Те ж саме стосується героїзації ОУН-УПА. Частина України вважає, що це нормальна тенденція, інша половина називає їх посібниками нацистів. Тому дуже складно пояснити на Сході квазі-нацистські ходи, які день за днем відбуваються в Києві та в Львові. А на Західній Україні складно пояснити, що генерали ВВВ – це ті, хто несли мир та очищали від нацистської чуми і Західну Україну, і країни Європи», – зазначив Гольдарб.
За його словами, реформа децентралізації, що проводиться нинішньою владою, є не більше, ніж пародією на федералізацію.
«Сьогоднішня влада просто не хоче випускати повноваження, особливо грошові та судово-каральні, і роздавати це людям на місця. Якщо ми дамо ширші повноваження регіонам, то всі конфлікти підуть в нікуди. В іншому випадку бажання відмежуватися від центру вийде з-під контролю і все одно буде втілене, але за іншим сценарієм, більш негативним для України. Федералізація – це не сепаратизм, не руки-ноги Кремля, а нормальний цивілізований шлях розвитку, який сьогодні для України є рятівним», – підкреслив Гольдарб.