Гройсман & Коболєв: чому прем’єр маніпулює та чи зростатиме ціна на газ?

Прем'єр-міністр розцінив заяву менеджменту «Нафтогазу» про зростання ціни на газ для населення з 1 травня як шантаж та висунув ультиматум керівництву компанії. За його словами, ринкові ціни на європейському ринку повинні обумовити здешевлення газу для українських споживачів.
«Або “Нафтогаз” встановлює ціну нижчу, ніж 8,55 гривень (за кубометр) з травня… до 24 квітня НАК повинен повідомити, що ціна буде нижчою. Якщо цього не станеться, я ініціюю відставку керівництва “Нафтогазу”», – сказав прем’єр. – «Такого нахабства від державної компанії – те, що ми чуємо сьогодні за ціною на газ, диктат з боку держкомпанії, яку постанову треба виписати – я такого не чув у жодній країні світу».
«Публічній аудит» пояснює, чому в ситуації, що склалася, винен сам прем’єр.
Президент Порошенко, прем’єр-міністр Гройсман, міністр фінансів Маркарова та глава Нацбанку Смолій 5 грудня 2018 року поставили свій підпис під Меморандумом із МВФ, у тому числі щодо подальшого зростання тарифів на газ для населення.  У ньому зазначено: «ми підвищили оптові ціни на газ, що поставляється домогосподарствам і компаніям-виробникам теплової енергії, до 6236 грн за тисячу кубометрів без ПДВ і транспортування (8550 грн з податками та транспортуванням), а з 1 травня 2019 року підвищимо до 80 відсотків від базової ринкової ціни, як визначено постановою Кабінету Міністрів України № 867 від 19.10.2018».
Починаючи з 1 січня 2020 року, НАК «Нафтогаз» має продавати газ побутовим споживачам і компаніям-виробникам теплової енергії за ринковими цінами, а поставки за спеціальними зобов’язаннями (PSO) повинні скасувати до 1 травня 2020 року.
Тобто, після здорожчання газу для населення до 8 550 грн чинна влада гарантувала кредиторам виконати наступне підвищення з 01.05.2019 року орієнтовно до 9 851 грн та ще раз із 01.01.2020 року до 12 300 грн. Власне, саме для цього Уряд ухвалив Постанову від 19.10.2018 № 867, яка фактично дублює текст Меморандуму в питанні тарифів.
Незважаючи на всі заяви та обіцянки прем’єра заморозити підвищення тарифів, тексти ані Меморандуму, ані вказаної Постанови, не змінювалися, а тому «Нафтогаз», працюючи у правовому полі та виконуючи чинне законодавство, і заявив про зростання цін з 1 травня 2019 року. У компанії заявили, що не зможуть виконати доручення Кабміну про їх зниження, оскільки змушені дотримуватися чинної Постанови № 867, якою на компанію покладено спеціальні зобов’язання.

«Тож Гройсману замість того, щоб роздавати неможливі до виконання доручення та сипати погрозами, необхідно було внести зміни до своєї ж Постанови, узгодити зміни до Меморандуму з МВФ, прибравши графік та зобов’язання в підвищенні ціни на газ. Проте, оскільки малоймовірно, що кредитори підуть на такі зміни, йому залишається хіба грати на публіку та робити крайнім Коболєва», – резюмує керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.

На його переконання, тарифи, втім, від цього в ціні не зменшаться – навпаки, з високою вірогідністю підуть вгору вже з 1 травня.