Гра зі статистикою, збільшення тиску на бізнес та зростання безробітності – результати штучного збільшення зарплат

За підсумками 2017 року реальне зростання заробітних плат в Україні становило 19 %, повідомив прем’єр-міністр Володимир Гройсман, і Уряд планує надалі підвищувати з/п українцям.
«Нам вдалося в минулому році досягти реального зростання зарплат на 19%, номінальне зростання було більшим, але ми розуміємо, що інфляція вплинула, і тому реальне зростання заробітної плати лише на 19%», – сказав він.
За даними Держстату, середня зарплата за січеньгрудень 2016 року становила 5183 грн, за відповідний період 2017-го – 7104 грн (тобто, зростання на 37 %).
Так, у січні–грудні 2014 року середня зарплата відповідала рівню 3480 грн, що на 50 % менше, ніж показники 2017 року. Однак при цьому кумулятивна інфляція з січня 2014 по грудень 2017-го сягла 123 %, девальвація національної валюти – 350 % (і це свідчить про значне падіння реальної зарплати за останні 3 роки). Тому представники Уряду вдаються до маніпуляцій, обираючи зручні тимчасові часові відрізки для порівняння,  але спотворюючи ситуацію в цілому.
З урахуванням падіння ділової активності підприємств та відсутності достатнього обсягу обігових коштів (через високі кредитні ставки) законодавче підвищення з/п у нинішніх умовах призвело до фактичного зростання безробіття (2013 – 7,7 %, 2017 – 10,1%) та зростання заборгованості за заробітними виплатами (2013 – 953 млн грн, 2017 – 2,4 млрд грн), а номінальне зростання зарплат нівельоване інфляційним і девальваційним тиском.

Достатньо порівняти: якщо середня зарплата в грудні 2017 року була рівнозначна всього лише $ 267, то станом на грудень 2013 вона сягала $ 453.

Можна сказати, що на сьогодні Уряд перебуває між двома вогнями. З одного боку, потрібно підвищувати мінімальну з/п, адже за останні 4 роки населення збідніло в 4–5 разів. З другого – українська влада потрапила на гачок МВФ. А основний кредитор України, наполягає, що збільшення зарплат українцям має відбуватися тільки паралельно зі зростанням продуктивності праці. Уряду необхідно справлятися з фіскальними викликами для збереження зростання економіки, наполягає постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман.
«Є спокуса дуже швидко збільшити зарплату, але це буде погано відбиватися на зростанні економіки», – переконаний Й. Люнгман.
Треба сказати, штучне покращення статистики за рахунок встановлення вищого рівня мінімальної заробітної плати не має нічого спільного з реальним зростанням доходів громадян. Подібні дії, навпаки, збільшують податковий тиск на бізнес, що призводить до закриття підприємців і тінізації їхньої діяльності; зростає і кількість безробітних. Це вкрай негативні та небезпечні для економіки України процеси, які потрібно гасити, і аж ніяк не посилювати. Втім, сухі факти вказують саме на останнє.
Аналіз ситуації на ринку показує, що бізнес не хоче приймати нав’язувані правила гри: очікуваного виходу з тіні не відбувається, а бізнес навпаки все глибше і глибше йде в тінь або закривається зовсім.
Так, збільшення мінімалки зі 1600 грн до 3200 грн супроводжувалося одномоментним закриттям 120 тис. приватних підприємців. Так само підвищення мінімальної з/п з 3200 грн до 3723 грн спровокувало чергове скорочення трудових колективів і кількості ФОП.
Якщо в 2014 році штатних працівників загалом налічувалося 8,9 млн осіб, то вже в 2017 – 7,6 млн (без урахування АР Криму та окупованих територій Донбасу). Скорочення штатних працівників зумовлює зменшення податкових відрахувань до бюджетів усіх рівнів та додаткове навантаження на держбюджет у вигляді грошових виплат із безробіття, яке на сьогодні сягає близько 9,5 млрд грн.
Всього за перший місяць 2017 року служба зайнятості поповнилася 45 тис. безробітними, і це при тому, що  протягом усього року спостерігалося скорочення їх числа. Лише за останні два місяці кількість офіційних безробітних збільшилася на 69,8 тис. осіб. І станом на 1 лютого 2018 року в Державній службі зайнятості було зареєстровано 378,8 тис. безробітних.
«У країні, де державний бюджет є фактично «бермудським трикутником», а все, що туди потрапляє, зникає безслідно і безповоротно – люди вважають, що платити податки нерозумно і безглуздо. Доріг немає, медицини немає, поліції немає, правосуддя немає, гідних пенсій та соціального захисту немає, є тільки «Бентлі», «Майбахи», Мальдіви, офшори і кумівство», – зазначає провідний аналітик «Публічного аудиту» Тарас Галайда, додаючи, що «керівництво країни не може усвідомити один простий факт: населення в ступені своєї громадянської відповідальності та свідомості рівняється на нього, на владу».
Воюючи  з «тіньовими доходами громадян», за останні чотири роки ми втратили 1 млн 275 тис. офіційно працюючих осіб (скорочення штатних одиниць на підприємствах України за 2014–2017 рр.).
На сьогодні резерв коштів для виплати допомоги з безробіття становить 369,5 млн грн. У 2017 році бюджет Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття становив 10,44 млрд грн, у 2018 році його збільшили на 26,6% (+2,78 млрд грн) – до 13,22 млрд грн.
При цьому витрати на виплати безробітним в 2018 році зросли лише на 12,5 % – з 7,99 млрд грн в 2017 році до 8,99 млрд грн в 2018-му.
Витрати ж на утримання Державної служби зайнятості у цьому році становитимуть плюс 40% (1,7 млрд грн у 2017 році проти 2,38 млрд грн цьогоріч).
«Теж цікавий нюанс: ми збільшили базу для оподаткування зарплат, що призвело до скорочення працівників і робочих місць, а додатково зібрані гроші фактично віддали чиновникам для боротьби з безробіттям, бо значно менша частина додатково зібраних грошей спрямовується на виплати людям», – зауважує керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.

Завершуючи тему наслідків підвищення мінімальних заробітних плат, він резюмує: «якщо механізмом збільшення з/п у нашій країні стане друкарський верстат і в господарський обіг викинуть не забезпечену нічим (ні валовим продуктом, ні позиковими грошима) гривню, ми зіткнемося зі серйозним подальшим знеціненням національної валюти і зростанням цін. Тому подальше підвищення заробітної плати за рахунок інфляційних процесів загрожує різким стрибком долара. Сьогоднішній курс на рівні 27 грн за долар утримується штучно. Якщо Уряд піде окресленим вище шляхом штучного підвищення з/п, зелений може злетіти до 33–35 грн до кінця цього року».