Кабмін вирішив забирати в держкомпаній 90 % прибутку

Уряд України прийняв рішення підвищити з 75 % до 90 % частину прибутку, яку повинні перераховувати до бюджету держпідприємства. Виняток у вигляді 30 % нормативу зроблені для «Ощадбанку», «Укргідроенерго» та «Укрзалізниці». Передбачається, що цього року сума таких відрахувань становитиме близько 15,4 млрд гривень.

Крім того, скасовані пільги зі сплати до бюджету частини чистого прибутку та дивідендів для таких суб'єктів: Адміністрація морських портів України; Міжнародний аеропорт «Бориспіль».
Очевидно, що це рішення пов’язане з потребою в пошуку додаткових джерел фінансування державного бюджету. Тож, «Публічний аудит» вирішив проаналізувати ризики його недофінансування, ситуацію з бюджетним дефіцитом та як вплине збільшення відрахувань прибутку до казни на підприємства.
На сьогодні в Україні налічується 3364 підприємств державного сектора, із яких працює тільки в 1594. Сума активів портфеля 100 найбільших державних підприємств становить близько 93,3 % від загальної вартості всіх працюючих державних підприємств в Україні. За результатами 6 місяців 2018 року 100 найбільших держкомпаній (51 % фінрезультату формує «Нафтогаз») у цілому отримали чистий прибуток у розмірі 21,5 млрд грн, що майже на 41,9 % менше, ніж за аналогічний період 2017 року, на 15,5 млрд грн.
Від початку 2019 року загальний фонд держбюджету не виконаний за дохідною частиною на 16 млрд грн, що створює ризики недофінансування видаткової частини бюджету.
Між тим бюджетний дефіцит, як і раніше, фінансується за рахунок внутрішніх запозичень. Загалом із січня цього року Мінфін розмістив ОВДП на суму 118,92 млрд грн, із яких цінні папери в національні валюті становили 79,92 млрд грн, в іноземній валюті – $ 1,37 млрд та 40,7 млн євро. При цьому державні цінні папери розміщені зі строком обігу менше 1 року (98,1 %), а ставка за облігаціями, номінованими у гривні, сягнула 19 %, у доларі – 6,6–7,4 %. Мінфін і далі планує реалізовувати відповідні розміщення у зв’язку з тим, що в 2019 році на погашення та обслуговування державного боргу передбачено 461 млрд грн. Із них 282 млрд грн – на внутрішній борг і близько 179 млрд грн ($ 6,6 млрд зовнішніх боргів) – на зовнішній. Тобто, 42 % видатків держбюджету буде спрямовано на обслуговування боргу. Тому КМУ намагається шукати додаткові джерела формування дохідної частини.

«Рішення Кабміну збільшити відрахування прибутку до бюджету може позбавити підприємства перспектив модернізації або скоротить відсоток відрахувань на реалізацію інвестиційних програм, що негативно вплине на формування прибутків у наступних періодах», – коментує економіст «Публічного аудиту» Дмитро Ляшок.

Крім того, за його словами, Рада НБУ схвалила перерахування прибутку регулятора до держбюджету за підсумками 2018 року в розмірі 64,9 млрд грн, що на 45,5 % більше, ніж у попередньому році. При цьому в держбюджеті на 2019 рік надходження від НБУ були заплановані в розмірі 47,6 млрд грн – у такий спосіб, за рахунок монетарного важеля, акумулюються додаткові надходження до бюджету.