Кабмін зміг профінансувати бюджетний дефіцит лише на 9 % у 2018 році

ЗМІ широко поширили новину про те, що держбюджет в Україні за 9 міс. 2018 року зведений із дефіцитом у 7,3 млрд грн, із посиланням на Державну казначейську службу України (ДКСУ).
«Публічний аудит» розповідає, чому ця інформація є некоректною.
Затверджений бюджетний дефіцит (сума, на яку видаткова частина бюджету перевищує дохідну) на кінець року встановлено на рівні 80,6 млрд грн (2,5 % від прогнозного ВВП). Цю суму Уряд може залучати за рахунок додаткових джерел фінансування (позикові кошти, приватизація), аби профінансувати всі заплановані бюджетні витрати.
За даними Казначейства, Кабмін поки зміг профінансувати бюджетний дефіцит лише на 7,3 млрд грн із 80,6 млрд грн, що становить 9 % від необхідного фінансування. Так, за 9 місяців до бюджету було залучено 141 млрд грн (в основному за рахунок збільшення внутрішнього боргу), погашено – 152 млрд грн, а за рахунок зміни обсягів бюджетних призначень (скорочення обсягів бюджетних програм) вдалося додатково залучити 18,3 млрд грн. У результаті бюджетний дефіцит за підсумками 9-ти місяців профінансовано на 7,3 млрд грн.
Тим часом, невиконання дохідної частини бюджету за 9 місяців сягнуло 18,8 млрд грн, або -3 % від планових показників, що зумовлено невідповідністю прогнозів Мінфіну реальній макроекономічній ситуації. Така ситуація впливає на збільшення бюджетного дефіциту – відповідно, треба шукати додаткові джерела фінансування.
Тому фактичний бюджетний дефіцит за підсумками ІІІ кварталів 2018 року досяг 95,9 млрд грн, із яких профінансовано 7,3 млрд грн. Низький рівень фінансування бюджетного дефіциту впливає на затримки фінансування бюджетних програм.
Основні фактори, які вплинули на формування бюджетного дефіциту:
– 18,8 млрд грн – невиконання плану за дохідною частиною;
– 66,5 млрд грн – невиконання плану за фінансуванням дефіциту за позиками;
– 10,6 млрд грн – невиконання плану за фінансуванням дефіциту за надходженнями від приватизації.
Розуміючи, що ситуація з фінансуванням бюджетних витрат стає критичною, влада вирішила отримати позикові кошти на будь-яких умовах. КМУ підвищив ціни на газ для населення, внаслідок чого МВФ заявив про можливе надання під кінець року траншу на суму $ 1,9 млрд у рамках нової програми Stand-by. Втім, навіть якщо припустити, що Україна отримає його в зазначений термін, ці гроші все одно будуть спрямовані в міжнародні резерви та не зможуть бути використані для фінансування бюджетного дефіциту.
Після встановлення нових цін на газ та заяви МВФ Мінфін залучив кошти за рахунок розміщення євробондів на $ 2 млрд під 9–9,75 % річних, що є найдорожчим розміщенням в історії, і на 0,3–0,4 % вище, ніж прибутковість за існуючими паперами з подібним терміном погашення на ринку.
Відповідно до бюджету на 2018 рік, зовнішні запозичення повинні становити 108,2 млрд грн. Із урахуванням грошей, залучених Мінфіном, невиконання плану за зовнішніми позиками під кінець року може становити 27 млрд грн.
Крім того, провал приватизації суттєво погіршить ситуацію з фінансуванням бюджетного дефіциту. На цей рік надходження від продажу українських активів були передбачені на рівні 21,3 млрд грн. В основному йдеться про ті об’єкти, які так і не вдалося продати в минулому році. За планом, за III квартали 2018-го надходження від продажу мали становити 10,7 млрд грн, але по факту надійшло всього 75,2 млн грн (0,7 % від плану). Політичні та внутрішньоекономічні ризики в Україні занадто великі, аби викликати зацікавленість серед інвесторів.

«У владі з самого спочатку розуміли, що великої приватизації не буде, але використали цей механізм, аби продемонструвати населенню, що в бюджеті “розвитку” всі витрати профінансуються», – вказує аналітик «Публічного аудиту» Дмитро Ляшок.

За його прогнозом, планові надходження від приватизації на IV квартал в сумі 10,6 млрд грн також не будуть виконані, що призведе до додаткового фінансування бюджетного дефіциту під кінець року, а це, в свою чергу, – до припинення фінансування окремих бюджетних програм.

Тому, за оцінкою «Публічного аудиту», реально не профінансований бюджетний дефіцит може досягти 76 млрд грн (27 млрд грн – невиконання плану щодо зовнішніх запозичень, 21 млрд грн – невиконання приватизації, 28 млрд грн – 3 % невиконання плану за доходами). Тобто, в наявності – проблеми з фінансування бюджетних програм; причому, якщо Уряд вирішить ліквідовувати їх за рахунок емісії, це так само дуже деструктивно позначиться на економіці країни.