Кабмін змінив формулу ціни на газ для населення

Уряд розробив нову формулу розрахунку ціни газу, який «Нафтогаз» продає населенню і теплокомуненерго. Як тепер формуватиметься ціна на газ для населення, в аналітиці «Публічного аудиту».  
Після того, як Уряд прив’язав ціну на газ для населення до вартості, яку за нього платять промислові споживачі (але не до поточної, а за попередній місяць), склалася ситуація, коли «Нафтогаз» купує газ за більш низьку ціну та продає його дешевше всім, окрім населення.
В умовах зниження котирувань на біржах, населення продовжує купувати його за більш високою ціною, що діяла в минулому місяці для промисловості.
Для того щоб дати «Нафтогазу» більше варіантів та можливостей для зниження тарифів для населення, Уряд визначив ще два цінові показники, крім тарифів для промисловості, які можуть бути базою для формування тарифу для населення.
Так, тепер ціна для населення формуватиметься, виходячи не лише з ціни для промисловості за попередній місяць, а й із середньої ціни імпорту або електронних біржових торгів.
«Нафтогаз» щомісяця має обирати найнижчу ціну з 3-х варіантів та формувати на її базі кінцеву ціну для населення.
Якщо населення за всіма трьома варіантами розрахунків платитиме більшу суму, ніж та гранична межа, що встановлена Урядом шляхом введення ПСО (спеціальних обов’язків), постачання газу для населення здійснюватиметься за цією граничною ціною.
Визначена Кабміном гранична ціна була збільшена з 1 травня з 8550 грн до 9717 грн.
Вартість блакитного палива для населення має змінюватися щомісяця:
  • до 1 травня 2019 року – 8550 грн із ПДВ за тис. м3 (7482,61 грн без вартості доставки);
  • із 1 по 31 травня 2019 року – 8255 грн із ПДВ за тис. м3 (7188 грн без вартості доставки);
  • із 1 по 30 червня 2019 року – 8626 грн із ПДВ за тис. м3 (7558,8 грн без вартості доставки);
  • із 1 по 30 липня 2019 року – 8031 грн із ПДВ за тис. м3 (6963,60 грн без вартості доставки).
Як бачимо, в літні місяці через сезонне зниження котирувань на світових ринках ціна для населення знижується, але з приходом холодів вона починає зростати. Так, наприклад, у вересні 2018 року вартість газу для промисловості (без доставки) становила 12 249,6 грн за тис. м3, а в жовтні–листопаді 2018 року (без доставки) – 13 438,8 грн за тис. м3. Якщо такий рівень цін повернеться, тариф на газ для населення також може злетіти до 13 317–14 506 грн за тис. м3. На сьогодні така можлива динаміка обмежена спеціальними обов’язками (ПСО), встановленою Кабміном граничною ціною. Проте пунктом 8 розділу С «Політика в енергетичному секторі» Меморандуму з МВФ «Про економічну і фінансову політику» від 05.12.2018 року передбачено, що,
починаючи з 1 січня 2020 року НАК «Нафтогаз» продаватиме газ для побутових споживачів та компаній-виробників теплової енергії за переважаючими ринковими цінами, а постачання за спеціальними обов’язками (PSO) буде скасовано до 1 травня 2020 року, після чого ціни на газ для населення стануть вільними і Уряд на них не впливатиме.

«В умовах нормального європейського рівня доходів громадян у цьому немає нічого поганого, але з тими жебрацькими зарплатами та пенсіями, що отримують українці тепер, скасувати держконтроль ціни на газ – означає перекласти всі ризики на людей», – резюмує керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.

Довідково:
Згідно з постановою №485 від 5 червня вартість газу, що відпускається побутовим споживачам, має відповідати мінімальному з чотирьох значень:
– середня вартість імпортного газу, що склалася в процесі його розмитнення в Україні (за підсумками місяця, що передує місяцю поставки населенню; публікується Мінекономрозвитку);
– середньозважена ціна за місяць за підсумками електронних біржових торгів на Українській енергетичній біржі;
– середня арифметична вартість газу для промислових споживачів (за умови передоплати до місяця постачання газу), яка діяла в газовому місяці, що передує місяцю продажу населенню;
– ціна, розрахована за раніше затвердженою формулою вартості газу за ПСО.