Кабмін змінив порядок виплати пенсій переселенцям: що нового?

Відповідна постанова № 788 опублікована на сайті уряду.
Так, у документі міститься норма, яка зазначає, що виплата пенсій переселенцям відбуватися згідно з порядком, який затверджує Пенсійний фонд. Однак, цей порядок  ще не затверджено.
Також у постанові говориться, що при зверненні переселенців із заявою про призначення виплати пенсії з документом, що посвідчує особу, Пенсійний фонд ідентифікує особу заявника в порядку, що затверджується ПФ України за погодженням з Мінсоцполітики.
Слід вказати, що постанова прийнята Кабміном ще на минулому тижні, а опублікована лише зараз. Фактично, нічого позитивного вона для переселенців не несе. Так, у абзаці другому постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» з’явилось речення: «Призначення, відновлення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) (далі – пенсії) внутрішньо переміщеним особам, у тому числі особам, які відмовились відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження (далі – внутрішньо переміщені особи), здійснюються територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб». Абзац третій зазначеної постанови доповнено реченням: «Під час звернення внутрішньо переміщеної особи із заявою про призначення, відновлення чи продовження виплати пенсії та документом, що посвідчує особу, територіальні органи Пенсійного фонду України ідентифікують особу заявника, фіксують місце і час її звернення, порівнюють отримані дані з даними, що обробляються в базах даних Пенсійного фонду України, з урахуванням даних Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб у порядку, який затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики».
Головне – органи Пенсійного фонду повинні розробити порядок для ідентифікації пенсіонера з числа внутрішньо переміщених осіб, тобто дискримінаційна норма про ідентифікацію залишилась, хоча Верховний Суд ще в минулому році вказав, що ця норма є незаконною.
Так, за позицією Верховного суду, окремі положення постанов Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб», від 5 листопада 2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» та від 8 червня 2016 № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» − не базуються на положеннях ст. 49 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон 1058-IV), які мають вищу юридичну силу: «Кабінет Міністрів України не наділений правом вирішувати питання, що належать до виключної компетенції Верховної Ради України, так само як і приймати правові акти, які підміняють або суперечать законам України». У преамбулі Закону № 1058-IV прямо вказано, що зміна умов і норм загальнообов’язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. За висновками Суду, відсутність доказів фактичного проживання (на підконтрольній території, згідно довідки переселенця) не є передбаченою законом підставою для припинення виплати пенсії, а Постанова КМУ № 365 є підзаконним нормативно-правовим актом, який обмежує встановлене законодавством право на отримання пенсії. Наявність статусу внутрішньо переміщеної особи вимагає від пенсіонера, на відміну від інших громадян України, здійснення додаткових дій, не передбачених законами про пенсійне забезпечення, зокрема ідентифікацію особистості. Припиняючи нарахування та виплату пенсії з причини не проходження ідентифікації − органи ПФУ порушують право внутрішньо переміщеної особи на отримання пенсії.
Звісно, вказане рішення Суду є позитивним, проте воно наразі діє лише постфактум: якщо пенсіонеру з числа ВПО перестануть виплачувати пенсію з причини не проходження ідентифікації, він, з урахування зазначених висновків Верховного Суду у судовому порядку зможе зобов’язати ПФУ відновити виплати. Проте, на це потрібно витрачати час та сили.
Як бачимо, Кабмін на чолі з Гройсманом, не дивлячись на позицію судових органів, не став виправляти становище та відновлювати усі соціальні виплати як для ВПО так і в цілому для непідконтрольних територій. Залишається сподіватись, що новий Уряд, як і обіцяв під час своїх промов президент Зеленський, задля об’єднання країни та реальної реінтеграції ОРДЛО скасує обмеження та окремі порядки та відновить повністю усі види соціальних виплат для мешканців вказаних територій без додаткових умов.