Кабмін знижує норми споживання газу. Як Гройсман займається популізмом

Кабмін повторно знижує для споживачів норми споживання газу без лічильників до 3,3 кубометрів, а також зобов'яже «Нафтогаз» встановити лічильники, запевнив прем'єр-міністр Гройсман.
«Було 3,3 кубічних метра на людину – чому людина зараз повинен платити 9,8 кубометра? Це в три рази більше, ніж вони споживають. Тому ми повертаємося до норми. Було 3,3 – буде 3,29», – заявив він, додавши, що за завищеними нормами можна не платити.
«Публічний аудит» має розвінчати декілька очевидних міфів Глави Уряду.
Так, він  завірив, що  «за завищеними нормами можна не платити». Це неправда. Адже прем’єр не змусив скасувати облгази нараховані платежі, не зобов’язав провести перерахунок. Він просто сказав людям: можете не платити, і все, але його заяви – це просто слова, вони не несуть правових наслідків. Розрахункові відділи облгазів, які виставляють рахунки населенню, користуються чинними нормативними документами, а не голослівними запевненнями Гройсмана, тому, незалежно від його слів, квитанції вже розіслані, частина з них оплачена, решта рахується як заборгованість.
Тепер щодо обіцяного прем’єром повернення до норми в 3,3 м3.
Питання про розробку нових норм піднімалося в Уряді в період з травня по листопад 2018 року, що зрозуміло з пояснювальної записки до Проекту ПКМУ «Деякі питання споживання природного газу побутовими споживачами» (опублікований на сайті Мінпаливенерго 29.11.2018).
Проект нових норм споживання газу без лічильників міністерство підготувало відповідно до протоколів засідань Урядового комітету з питань економічної, фінансової та правової політики, розвитку паливно-енергетичного комплексу, інфраструктури, оборонної та правоохоронної діяльності від 27.09.2018 № 36, від 02.11.2018 № 41, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва (справа № 826/2507/18 від 30.05.2018) та постанови Київського апеляційного адміністративного суду (справа № 826/2507/18 від 09.08.2018).
Тобто, ще в період із травня по листопад 2018 року Уряд чудово знав про скасування норм і розробив нові, зробивши для цього експертизу і погодивши ці норми з «Асоціацією газового ринку України», яка і є одним із заявників у суді.

«Тому про скасування норм Кабмін знав ще задовго до січня 2019 року, коли люди отримали перші захмарні  платіжки, це тільки на камеру вони зображують подив і обурення», – говорить провідний аналітик «Публічного аудиту» Тарас Галайда.

Норми розроблялися з прив’язкою до місяців:
1) плита (з централізованою гарячою водою):
5,8 – з квітня по вересень;
8,8 – з жовтня по березень;
2) газова плита (без централізованої гарячої води):
8,3 – з квітня по вересень;
13,7 – з жовтня по березень;
3) газова плита і газовий водонагрівач:
20,0 – з квітня по вересень;
25,0 – з квітня по вересень;
4) газова плита в період відсутності гарячої води:
9,3 – з квітня по вересень;
14,2 – з квітня по вересень.
У проекті зазначені цифри подані на підставі порівняльного аналізу розрахункових і фактичних витрат природного газу для побутових споживачів, виконаного ЗАТ «Проектний та науково-дослідний інститут по газопостачанню, теплопостачанню та комплексному благоустрою міст і селищ України» (УКРНДІІНЖПРОЕКТ).
Державна регуляторна служба, Міненерговугілля, Мінрегіон, Міненкономрозвитку, Мінсоцполітики, Антимонопольний комітет України, НКРЕКП, УКРНДІІНЖПРОЕКТ і суб’єкти господарювання вважають зазначені в проекті норми споживання газу без лічильників економічно обґрунтованими і рекомендували їх затвердити відповідним ПКМУ.

«Як бачимо, ніяких 3,3 м3 або 3,29 м3 немає – це не більше, ніж передвиборний популізм Гройсмана, не підтверджений жодними розрахунками, який через декілька місяців знову буде оскаржено в суді, а людей змусять доплатити різницю», – прогнозують у «Публічному аудиті».

Стосовно лічильників, то такі доручення раніше вже видавав і Кабмін, і НКРЕКП, але лічильників як не було, так і немає. Так, ЗУ «Про комерційний облік газу» був ухвалений ще в 2011 році. Крайній термін 100 % обліку газу для споживачів із газовою колонкою і плитою – 1 січня 2016, тільки з плитою –  1 січня 2018.
Наприкінці 2017 року до Закону внесли зміни – термін встановлення лічильників споживачам із газовою плитою продовжили до  1 січня 2021.
Станом на кінець 2018 року 3,3 млн квартир не мають газових лічильників, а 1,8 млн потребують їх заміни. Тому швидко фізично неможливо встановити і замінити 5,1 млн лічильників, тим більше, що в зв’язку продовженням термінів до 2021 року постачальники газу мають повне право нікуди не поспішати.

«Керівництво “Нафтогазу” у цій ситуації підіграє владі з політичних мотивів, розуміючи, що в разі її зміни, нічого хорошого команду НАКу не чекає. А для установки лічильників у “Нафтогазу” немає ні штату, ні лічильників, ні договірних відносин зі споживачами, тому на сьогодні – це лише порожні розмови», – резюмує Галайда.