Коли пряник гіркий: який тарифний сюрприз готує українцям влада

З 1 січня 2020 Кабмін і «Нафтогаз» планують продавати газ людям по 14 тис. грн за тисячу кубів, що спровокує подорожчання тепла і гарячої води приблизно на 50 %. Для того щоб українці не помітили такого різкого стрибка цін,  «зелений» Уряд вигадав «страхову ціну» на газ.
Про те, що вона передбачає, чому це пустишка і який реальний дієвий механізм дозволить позбавити українців комунального ярма, – в аналітиці «Публічного аудиту».
Отже, «страховка» передбачає оплату, замість 14 тис. грн,  8 тис.–8,5 тис. грн за тисячу кубів газу, але всю суму відразу і за увесь сезон. Ще важлива деталь: на неї не поширюється субсидія, що робить пропозицію недоступною для переважної більшості споживачів.
Аналогічна «програма» під назвою «газовий запас» вже діяла в серпні–вересні цього року. Тоді «Нафтогаз» намагався продати населенню газ на увесь опалювальний сезон заздалегідь за ціною 6,8тис.–7 тис. грн. Скористатися цією «щедрістю» змогли аж 50 тис. сімей із 13 млн українських домогосподарств, які споживають газ, або 0,38 %. Причини ті ж: на програму не поширюється субсидія, а в людей просто немає коштів для оплати наперед.

«Таке різке подорожчання, яке передбачається з початком наступного року – не наслідок війни, економічної кризи або ще якихось форс-мажорних обставин. В Україні є величезні запаси газу, що належать народу»,  –  коментує керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.

За його словами, країна видобуває 21 млрд м3 газу в рік (із яких 16,6 млрд м3 – державний видобуток), а загальне споживання населенням разом із підприємствами ТКЕ становить 15,4 млрд м3. Загальні витрати «Укргазвидобування», за офіційною звітністю, становлять 3346,3 грн на 1 тис. м3 із податками, або 1332,2 грн без них. Причому ця цифра включає всі річні витрати компанії на всі види діяльності та її цілі, а не тільки на видобуток газу. Тобто, ціна з максимальною, більш ніж достатньою націнкою має становити не більш ніж 5 000 грн, але ніяк не 7 000, 8 000, 10 000 і тим більше 14000.

«Якби Президент, Кабмін і парламент хотіли зменшити комунальний тягар, покладений на кожного українця, вони пропрацювали б тему зменшення податків, за рахунок вартість блакитного палива зменшилася б ще більше», – переконаний Гольдарб.

Крім того, є ще один варіант, як уникнути зростання вартості газу й тарифів – це запаси річного імпортного газу, які виявилися найбільшими за останні 10 років і становлять 21,6 млрд м3. Вказаний газ закуповувався влітку по $ 185–190 і цілком може продаватися українцям за літньою ціною в 6 тис. –6,5 тис. грн (із ПДВ і транспортуванням), без всіляких передоплат і страхових цін.

«А отже, плановане подорожчання газу – абсолютно штучна дія, за якою немає  жодних  економічних обґрунтувань, зумовлена вона виключно бажанням пограбунку й остаточного розорення кожної української родини», – резюмує