Комітет ОПЕК+ рекомендував збільшити видобуток нафти на 1 млн бар./день

Комітет ОПЕК + рекомендував збільшити видобуток нафти до 1 млн барелів, що розподілятиметься між усіма 24 країнами-учасницями ОПЕК + пропорційно, заявив міністр енергетики Саудівської Аравії Халід аль Фалтх. Про це повідомляє Інтерфакс-Україна.

За його словами, при цьому діятиме принцип: хто зможе збільшити видобуток, той збільшує. Реальні поставки на ринок будуть меншими, бо певні країни з об’єктивних причин не зможуть збільшити видобуток.
Аналіз «Публічного аудиту»
Пропозиція комітету ОПЕК + про збільшення видобутку нафти в 1 млн барелів фактично компенсує наслідки санкцій Ірану і кризу у Венесуелі (що призвела до скорочення виробництва на 1 млн барелів у день), зберігаючи при цьому загальну тенденцію скорочення світовому видобутку. Раніше очікувалося її збільшення на 1,5 млн барелів у добу.
Угода про замороження та скорочення рівня видобутку нафти була укладена країнами ОПЕК і Росією наприкінці 2016 року – тоді вони домовилися про скорочення видобутку на 1,8 млн бар./добу, на що світові ринки відреагували зростанням цін на контракти марки Brent – $ 75,05 за барель (21.06.2018 –$ 73,11 за барель); WTI – $ 67,39 за барель (21.06.2018 – $ 73,11 за барель).
Напередодні засідання ОПЕК Саудівська Аравія провела переговори з Іраном, спробувавши схилити його на свій бік у питанні нарощення видобутку. Пізніше міністр енергетики, промисловості і мінеральних ресурсів Саудівської Аравії уточнив, що рішення наростити видобуток можуть прийняти і без згоди деяких учасників альянсу. Остаточну позицію щодо цього мають озвучено 23 червня після засідання всіх 24 профільних міністрів ОПЕК+.
Поточний рівень у $ 75 за барель є комфортним для всіх учасників ринку. Більш високі ціни можуть позначитися на споживанні. За розгоном інфляції очікується перехід на альтернативні джерела палива, що знизить споживання нафти в світі. «Публічний аудит» від початку року прогнозував цільовий діапазон цін на нафту (Brent) на рівні $ 70–85 за барель.
Слід зазначити, що Саудівська Аравія в травні розпочала нарощення видобутку нафти після дворічної заморозки виробництва. Обсяг виробництва був збільшений на 100 тис. барелів на добу і наблизився до позначки в 10 млн барелів. Крім того, різко наростила видобуток нафти й Росія – до 1,513 млн тонн, або 11,09 млн бар./добу (+143 тис. бар./добу в червні). У цілому РФ, Саудівська Аравія і США фактично частково заповнили дефіцит, що утворився, зафіксувавши для себе прибуток, у той час як інші країни ОПЕК стримують виробництво.
За даними Bloomberg, на базі 24 країн, які беруть участь в угоді про обмеження нафтовидобутку, можуть створити альтернативну ОПЕК структуру, лідерами якої будуть Росія і Саудівська Аравія (на двох виробляють близько 21 млн барелів нафти на добу – 1/5 світового пропозиції нафти) – вони отримають більшу вагу при ухваленні рішень щодо інших країн.