Київрада має ініціювати незалежну експертну оцінку стану майна, що орендує «Київенерго»

Київ продовжив договір із «Київенерго» у частині використання ТЕЦ-5, ТЕЦ-6 і сміттєспалювального заводу «Енергія» до 31 липня 2018 року. Відповідне рішення підтримав 71 депутат, проти проголосувало 14, утримався один.

Як додав заступник голови КМДА Петро Пантелєєв, місто перебере управління ТЕЦ і заводом раніше закінчення терміну договору, якщо трапиться така нагода.

Термін дії договору з «Київенерго» на використання ТЕЦ, теплових мереж та інших комунальних енергетичних об'єктів столиці спливає 27 квітня 2018 року.
Аналіз від «Публічного аудиту»
Наприкінці 2017 року «Київенерго» заявляло про те, що 70 % тепломереж Києва вичерпали свій 25-річний ресурс експлуатації і потребують заміни.
Відповідно до угоди «Про реалізацію проекту управління та реформування енергетичного комплексу м. Києва» від 27.09.2001, ПАТ «Київенерго» з 2001 року здійснює експлуатацію частини комунального майна територіальної громади столиці.
Термін дії оренди теплогенеруючих активів і мереж Києва закінчується цьогоріч, 27 квітня.
Зазначеною угодою на ПАТ «Київенерго» покладалися такі обов’язки:
– здійснення ефективних дій з експлуатації, відновлення, збереження, поліпшення й приросту орендованого майна;
– завершення будівництва об’єктів незавершеного будівництва в терміни, визначені проектно-кошторисною документацією за рахунок доходу, отриманого від управління майном;
– повна відповідальність за збереження, експлуатацію, реконструкцію й ремонт орендованого майна;
– відшкодування за рахунок власних коштів збитків, завданих орендованому майну, якщо такі були заподіяні з вини орендаря.
Оскільки «Київенерго» заявляє про зношеність та необхідність заміни 70 % теплових мереж, значить, воно не здійснювало своєчасний ремонт, реконструкцію та заміну, як це передбачено згаданим договором. Тепер же столичний монополіст заявляє, що за 25 років експлуатації міські мережі вичерпали ресурс, але упускає той момент, що з цих 25 років він був їх єдиним орендарем протягом 17 років і увесь цей час був зобов’язаний ремонтувати, реконструювати та замінювати майно за власний рахунок.
Після закінчення оренди власності територіальної громади Києва, до прийняття рішення про його подальшу долю (продовження або непродовження оренди), міській владі необхідно здійснити незалежну експертну оцінку стану орендованого майна, а також його вартості. Її результати покажуть, наскільки якісно «Київенерго» виконувало свої зобов’язання, зокрема, чи своєчасно і в повному обсязі здійснювало ремонт майна, що перебуває в його оренді. Виходячи з результатів експертизи, міська влада повинна прийняти зважене рішення в інтересах територіальної громади. І якщо виявиться, що компанія виконувала взяті обов’язки недобросовісно, до неї мають бути застосовані відповідні санкції, наголошують громадські аудитори.
Причому, ще в червні минулого року «Публічний аудит» рекомендував:
  1. Юридичному управлінню КМДА підготувати лист до «Київенерго» про висловлення претензії щодо неналежної експлуатації майна територіальної громади. «Позицію обґрунтувати висновками незалежного аудиту та повідомити про намір припинити дію Угоди з 26 квітня 2018 року», – йшлося в пропозиціях фахівців.
  2. Юридичному управлінню у найближчий час підготувати додаткові матеріали для доведення необхідності прийняття термінового рішення про припинення Угоди, навести результати перемовин з компанією Fortum Corporation (Фінляндія).
  3. Департаменту суспільних комунікацій та Департаменту комунального майна підготувати й поширити інформаційні матеріали щодо погіршення стану мереж за час дії Угоди, необхідності залучення до управління теплогенеруючим майновим комплексом європейських консультантів.