Луценко похвалився, що в держказну повернули $ 3,9 млрд. Звідки така цифра?

На форумі «Від Крут до Брюсселя. Ми йдемо своїм шляхом», на якому президент Порошенко оголосив про участь у виборах 31 березня, генпрокурор Юрій Луценко похвалився боротьбою з корупцією в країні.
«Судові вироки отримали 2637 корупціонерів, а в державну казну повернуто $ 3,9 млрд», – озвучив глава ГПУ статистику за п’ять років.
При цьому Луценко не уточнив, яких саме корупціонерів зловили серед зазначених 2 637 осіб і детально розписав суми до відшкодування, оскільки за чиновниками вищого рангу (ці справи розслідує НАБУ) обвинувальних вироків майже не було, а статистика з сайту ГПУ про відшкодування збитків не дотягує до суми в $ 3,9 млрд. Детальніше – в аналітиці «Публічного аудиту».
Так, всього у справах НАБУ за час його існування з 2016 року було винесено 26 вироків, із яких 12 – за угодою зі слідством, за чотирма справами злочинці уникнули відповідальності, оскільки збігли строки давності. Суб’єктами злочину були в основному співробітники державних підприємств («Укргазвидобування», «Українська зернова компанія», «Південно-Українська АЕС»), суддя, адвокат, співробітник прокуратури. Справи про політичну корупцію відносно депутатів і міністрів навіть не спрямовані до суду. У результаті розглядів у казну вдалося повернути 74 млн грн.

«Тобто, основний масив справ, про які говорить Луценко,  – розслідування щодо чиновників нижчої та середньої ланки з розмірами хабарів у середньому в 40 тис. грн (саме таким торік, за даними ЗМІ, був розмір середньої неправомірної вигоди)», – зазначає юрист «Публічного аудиту» Володимир Тарчинський.

У звіті ГПУ за 2018-й зазначено, що сума хабарів за провадженнями всіх органів дорівнювала 207 млн грн, 2017-й – 55 млн грн (даних за 2014–2016 рр. немає, бо до 2017 року така статистика не велася ).
Майже половину суми, яку вказав Луценко, судячи з усього, становлять конфісковані в 2017 році «гроші Януковича», – це $ 1,5 млрд. У звіті про виконання державного бюджету за 2017 рік була графа в дохідній частині – «Конфісковані кошти і кошти, отримані від реалізації майна, конфіскованого за рішенням суду за вчинення корупційного і пов’язаного з корупцією правопорушення», де вказано надходження в сумі 29,6 млрд грн. У 2016 році за цим показником дохід досяг 164 тис. грн, у 2018-му – 141 тис. грн.

«Однак є підстави вважати, що була продумана ціла схема, аби Генпрокурор міг відзвітувати про успіхи конфіскації. Так, “гроші Януковича” – не “живі” кошти, а облігації внутрішньої державної позики на вказану суму. Для того щоб фінанси лягли на рахунок казначейства і стали доходом бюджету, за участю Мінфіну випустили єврооблігації, гроші за них розмістили в державних банках і перерахували до бюджету. Всю інформацію спеціально закрили, цим і користується Генпрокурор, звітуючи про свої досягнення», – говорить керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.

Крім того, статистика ГПУ також вказує на суму відшкодування за всіма кримінальними справами (в тому числі не пов’язаних із корупцією) всіх слідчих органів протягом 2014–2018 рр., але й тут йдеться всього про 8 млрд грн (велика частина з них – відшкодування в справах слідства ДФС, що ніяк не стосується корупції).
Тому так і не зрозуміло, звідки взялося $ 3,9 млрд – можна припустити, що до статистики в якості повернутих до бюджету коштів зараховувалася вартість земельних ділянок, цінних паперів та іншого майна.

«По суті, те, що відбувається протягом останніх п’яти – імітація боротьби з корупцією: регулярно вносяться подання на зняття недоторканності з депутатів, повідомляється про арешти, але до вироків справи не доходять», – підкреслює Гольдарб.

Як результат, за його словами, у світовому Індексі сприйняття корупції від Transparency International за 2018 рік Україна отримала лише 32 бали зі 100 можливих (у 2017 році – 30 балів), при цьому Україна – найбільш корумпована країна в Європі, сусіди України по рейтингу – Ліберія, Малаві, Малі, Джібуті, Габон.