Міноборони хоче 15 млрд грн на своє «проїдання»

Міністерству оборони в 2019 році, згідно з проектом держбюджету, планується виділити 101,4 млрд грн, що становить 2,57% ВВП, йдеться в повідомленні «Укрінформу» з посиланням на відповідь міністерства.

Так, 100,1 млрд грн становитиме загальний фонд, 1,3 млрд грн – спеціальний.
«Витрати в 101,4 млрд грн у порівнянні з 2018 роком (86,6 млрд грн) збільшені на 14,8 млрд грн, або на 17 %», – йдеться в листі Міноборони.
Які саме статті розходів хочуть збільшити в міністерстві, розбиралися в «Публічному аудиті».
Збільшення витрат в бюджеті Міноборони спостерігається лише за двома статтями – «Керівництво та військове управління ЗСУ», «Забезпечення діяльності ЗСУ» – на 157,7 млн грн (31,5 %) і на 16,6 млрд грн (26,5 %) відповідно.
Розходи на закупівлю, модернізацію та ремонт військової техніки, на будівництво житла для військовослужбовців Уряд пропонує залишити практично на рівні цього року – 17 млрд грн і 840 млн грн відповідно. Крім цього, в бюджеті на наступний рік відсутня така стаття, як «Витрати для Міноборони на реалізацію заходів щодо підвищення обороноздатності і безпеки держави», що цьогоріч передбачає на цю мету 2,7 млрд грн, із яких станом на вересень було виділено тільки 323 млн грн.

«Аналіз показує, що військовий бюджет наступного року спрямований не стільки на збільшення витрат із метою оновлення застарілої техніки та озброєння, їх модернізацію, не на заходи з підвищення загальної обороноздатності держави, а на так зване “проїдання” (грошове забезпечення, комунальні витрати тощо), при цьому керівництво міністерства й командування ЗСУ передбачили собі найбільше серед усіх статей витрат підвищення», – коментує заступника директора «Публічного аудиту» Матвій Холошин.

З огляду на рівень інфляції, яку закладає Уряд на 2019 рік (8 %), а в реальності – всі 15 %, то фактично бюджет Міноборони на наступний рік передбачає збільшення витрат на рівні 2–4 %, не більше.
У той же час на утримання МВС в проекті бюджету на 2019 рік передбачено виділити 82,3 млрд грн, що на 25 % більше, ніж було в бюджеті–2018. При цьому витрати на утримання апарату міністерства мають збільшитися зі 7,1 млрд грн до 11,7 млрд (на 65 %), безпосередньо на керівництво міністерства – на 107,3 млн грн (на 31 %).

«Як бачимо, влада робить велику ставку на підтримку силового блоку, який повинен забезпечити їй впевненість у захищеності та недоторканності в наступному році», – резюмують у «Публічному аудиті».