«Нафтогаз» і євробонди: боргова петля затягується все сильніше

НАК «Нафтогаз України» розміщує 7-річні єврооблігації на суму $ 500 млн під 7,625 % річних, повідомляє Департамент із комунікацій компанії. Відсоткова ставка, за якою «Нафтогаз» розмістив 7-річні облігації, на 127 базисних пунктів перевищує поточні котирування суверенного боргу України з аналогічним терміном погашення. Компанія виплачуватиме відсотки двічі на рік, у травні та листопаді. Таким чином, «Нафтогаз» за сім років сплатить $ 267 млн відсотків.  «Публічний аудит» коментує, наскільки вигідним було це та попередні розміщення єврооблігацій для держави.
У НАКу заявили, що кошти будуть спрямовані на загальні корпоративні цілі, включаючи погашення позик попередніх періодів. У січні–червні 2019 року компанія як окрема юридична особа збільшила чистий прибуток утричі, на 13,58 млрд грн, у порівнянні з аналогічним періодом 2018 року – до 20,57 млрд грн. Зазначається, що дохід компанії від реалізації за 6 місяців 2019 року знизився на 4,3 % (на 3,95 млрд грн), до 88 млрд грн, валовий прибуток – на 15,4 % (на 5 млрд грн), до 27,5 млрд грн.

«На тлі таких прибутків подібне розміщення під немалі відсотки видається нераціональним і сумнівним рішенням», – коментує економіст «Публічного аудиту» Дмитро Ляшок.

Слід зазначити, що піковий попит на облігації «Нафтогазу» перевищив пропозицію в 2,9 рази. У компанії запевняють, що покупцями були інституційні інвестори зі США, Великобританії та інших країн Євросоюзу, а також із Азії та Південної Америки. Єдиним організатором розміщення виступає Citi. Юридичний супровід угоди здійснювали компанії Freshfields Bruckhaus Deringer, AEQUO, White & Case, Avellum, Linklaters і Allen & Overy.
«Нафтогаз» найняв юридичну фірму Freshfields Bruckhaus Deringer (Великобританія) для супроводу при розміщенні єврооблігацій ще в 2018 році. За повідомленням у системі закупівель ProZorro, контракт між сторонами був підписаний на майже 30,7 млн. Між тим, вказана компанія була створена перед підписанням договору з «Нафтогазом» у 2018 році, не має власного інтернет-сайта, а її керівник DANIEL JONATHAN WYNNE зареєстрований номінальним директором більше 30 підприємств у Великобританії. «З огляду на цю інформацію не завадить перевірити, чи не були контракти з надання юридичних послуг, які укладав “Нафтогаз”, фіктивними», – зазначає керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.
Крім того, у липні цього року «Нафтогаз» розмістив трирічні єврооблігації на $ 335 млн і 5-річні єврооблігації на 600 млн євро. Прибутковість доларового випуску становила 7,375 %, прибутковість випуску в євро – 7,125 %. Великим покупцем траншу в євро виступив ЄБРР (придбав п’яту частину). Компанія тоді заявляла, що кошти їй потрібні для накопичення до зими підвищеного обсягу газу в сховищах, щоб бути готовою до можливого припинення «Газпромом» транзиту з 1 січня 2020 року і посилити свої позиції в переговорах із російською газовою монополією.
Між тим, дивним є загальна закритість вказаного процесу. Безпосереднім емітентом виступила невідома спеціально створена інша структура Kondor Finance plc (Великобританія). Відповідні облігації неможливо знайти у вільному доступі, котирування по них відсутні. Єдиний встановлений учасник – Драгон Капітал, який пов’язаний із Соросом. «Цінні папери швидше за все були продані з великим дисконтом», – припускає Гольдарб.
За його словами, у Кабміні могли погодитися на вказане розміщення, розуміючи, що частина відповідних коштів надійде у державний бюджет (дохідна частина не виконана на 47 млрд грн), а приплив валюти підтримає валютний ринок.

«Короткостроково це, звісно, поліпшить ситуацію з платіжним балансом України, але боргова петля затягується все сильніше», – резюмує Гольдарб.