Наприкінці літа золотовалютні резерви України зменшаться

Міжнародні резерви Національного банку України в липні збільшилися до рівня близько $ 18 млрд, повідомляють у регуляторі.

На кінець цього року Нацбанк знизив прогноз міжнародних резервів країни з $ 21,1 млрд до $ 20 млрд, при цьому підвищив його на 2018 рік – із $ 26,2 млрд до $ 27,1 млрд. Такі очікування пов’язані з двома траншами від МВФ за програмою EFF, які Україна, за планом, мала б отримати ще в цьому році.

Як пояснює провідний аналітик «Публічного аудиту» Дмитро Ляшок, від початку ринку Нацбанку дозволяла сприятлива ситуація на валютному ринку здійснювати чисту покупку валюти для поповнення міжнародних резервів – загалом на $ 1,4 млрд.

Фахівець нагадує, що відповідно до «Стратегії валютних інтервенцій НБУ на 2016–2020 роки», валютна інтервенція НБУ за єдиним курсом здійснюється тоді, коли необхідно надати ринку чіткий курсовий орієнтир – регулятор пропорційно задовольняє заявлені суб’єктами ринку суми за єдиним певним курсом гривні до іноземної валюти.

Тобто, у зв’язку зі сезонним збільшенням пропозиції валюти на ринку Нацбанк обрав між зниження курсу долара й нарощенням валютних резервів – друге.

Проте, як прогнозують аудитори, вже наприкінці цього літа ситуація зміниться і для того, щоб підтримувати сталий курс, регуляторові доведеться вирівнювати попит і пропозицію за рахунок саме золо валютних резервів.

Станом на початок 2017 року обсяг міжнародних резервів становив $ 15,44 млрд. Подальше збільшення їх обсягів до $ 17,1 млрд у квітні стало можливим завдяки траншам МВФ і макроекономічній допомозі ЄС. Уже за підсумками червня 2017 резерви сягнули $ 17,98 млрд.

b57d77a32f147b8447c09c6517d672f6

При цьому аж $ 12,5 млрд  Україна має віддати в найближчі три роки як погашення зовнішніх кредитів. Тож, як пояснюють фахівці, необхідність накопичення міжнародних резервів на сьогодні пояснюється насамперед майбутніми виплатами кредиторам. Перші $ 450 млн кредиту Україна повинна погасити 3 серпня цього року. З огляду на цей, а також низку сезонних факторів, літо ми завершимо з дещо меншими обсягами резервів, ніж є наразі.

Чисті міжнародні резерви НБУ (міжнародні резерви за вирахуванням зобов’язань перед нерезидентами) в червні 2017 року (оперативні дані НБУ) становили всього $ 5,234 млрд (для порівняння, ще наприкінці 2013 року – $ 15,2 млрд).

Прогноз дефіциту поточного рахунку, за даними НБУ, в 2017 році становитиме $ 4,5 млрд (4,4 % ВВП).

«Однак у разі подальшої негативної кон’юнктури на міжнародних ринках, а також зважаючи на наслідки блокади Донбасу,  платіжний дефіцит швидше за все збільшиться, а це в свою чергу призведе до посилення девальваційного тиску»,  – пояснює заступник керівника «Публічного аудиту» Матвій Холошин.

Він зазначає, що чисті міжнародні резерви на рівні всього-на-всього $ 5,234 млрд свідчать про відсутність у Нацбанку достатньої кількості ліквідних коштів для підтримки гривні.