Нардепи можуть змінити виборчу систему

Перед парламентськими виборами нардепи можуть змінити виборчу систему: зробити її не змішаною (коли депутатів обирають і за партійними списками, і за мажоритарними округами), а пропорційною (коли депутати обираються тільки від партій); знизити виборчий бар'єр із нинішніх 5 %; повернути виборчі блоки. 
Про новації у виборчому кодексі – в аналітиці «Публічного аудиту».
Ст. 81 Конституції України непрямо передбачає існування в парламенті блоків політичних партій. У Ч. 5 вказаної статті зазначено: «У разі невходження народного депутата України, обраного від політичної партії (виборчого блоку політичних партій), до складу депутатської фракції цієї політичної партії (виборчого блоку політичних партій) або виходу народного депутата України зі складу такої фракції його повноваження припиняються достроково на підставі закону за рішенням вищого керівного органу відповідної політичної партії (виборчого блоку політичних партій) з дня прийняття такого рішення».
У пояснювальній записці до законопроекту вказано, що в Ст. 81 Конституції України передбачено такий суб’єкт виборчого процесу, як виборчий блок, тоді як чинний ЗУ «Про вибори народних депутатів України» не передбачає можливості утворення виборчих блоків для участі у виборчому процесі на парламентських виборах. Зазначене, на думку ініціаторів документа, послаблює шанси на обрання до парламенту нових політичних партій, які не можуть подолати 5 % прохідний бар’єр. Також невеликі політичні партії не характеризуються досконалою організаційною структурою, тому блокування сприятиме організаційному єднанню при вирішенні питань виборчого процесу. Важливим позитивом блокування також є спільне фінансування виборів, що дасть змогу перерозподілити механізми фінансування та полегшити фінансове навантаження на відповідні політичні сили.
Можливість участі виборчих блоків політичних партій у парламентських виборах існує в таких країнах, як Польща, Литва, Італія, Чехія та інших країнах із розвиненою демократією.
Відповідно до тексту законопроекту пропонується внести зміни до низки законів, зокрема ЗУ «Про вибори народних депутатів України», ЗУ «Про Центральну виборчу комісію» та ЗУ «Про політичні партії в Україні». У ЗУ «Про вибори народних депутатів України» слова «партія» в усіх відмінках замінюється словами «партія (блок)» у відповідному відмінку.

«Сама по собі ініціативна не суперечить Основному Закону, і в принципі, якщо зміни ухвалять, маленькі та відносно молоді партії можуть скористатися таким шансом та об’єднатися в блок, оскільки логіка в таких змінах є і для нині опозиційних розрізнених партій: поєднати ресурси, людей і спробувати у складі блоку подолати поки що 5 % бар’єр до парламенту», – коментує юрист «Публічного аудиту» Володимир Тарчинський.