Населення має отримувати газ за ціною 3–3,5 тис. грн за тисячу кубів

Собівартість тисячі кубометрів українського газу становить близько 1 тис. грн. Тому оптимальна ціна на газ для населення не має перевищувати 3–3,5 тис. грн. Такі дані аудиту, проведеного ГО «Публічний аудит», – повідомляє прес-служба громадської організації.

«Собівартість українського газу не перевищує 1 тис. грн за тисячу кубів. Тому заявлена ціна на газ для населення в 7 200 грн є невиправдано високою. Якщо закласти розумний прибуток для державних монополій, з усіма податками і зборами, ціна на газ для населення має зупинитися на позначці 3–3,5 тис. грн», – розповідає керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб. За його словами, дані Мінсоцполітики про те, що тарифи не переглядалися з 2006 року, є безпідставними, адже, як показав незалежний аудит, за останні 19 років тариф на газ для населення збільшився майже в 7 разів (на 584%) – зі 175 грн до 1197 грн за тисячу кубів; у доларах США він підвищився більш ніж утричі – на 203%.

«Комплексний аналіз тарифів на ЖКГ вивів на поверхню цілий комплекс проблем у системі формування тарифів. Ми не згодні з тим, що Уряд замість того, щоб долати існуючі корупційні схеми, утискати видатки самих монополістів, переглядати застарілі нормативи, фактично поставив населенню ультиматум платити непідйомні на сьогодні суми. При чому, тарифи в тих секторах, де надприбутки отримують монополії, експортери, чиновники не зачіпають», – стверджує Максим Гольдарб.

Керівник «Публічного аудиту» наводить приклад, за якого українцям пропонують платити за опалення приблизно стільки ж, скільки платять на крайній Півночі в Росії, в Якутії, де температура тримається -50, а опалювальний сезон триває понад 250 днів. «Проблема в тому, що ми живемо за застарілими нормами розрахунків ще 70–80-х років минулого століття. У 2006 році державні будівельні норми встановили вдвічі нижчі тепловитрати, але ми, чомусь, їх до уваги не беремо. Виходить, держава піклується не про населення, а про монополістів, прибутки яких можуть зменшитися вдвічі», – розповідає спеціаліст.

На переконання Максима Гольдарба, у цілому з тарифами на теплову енергію в Україні величезні розбіжності. Так, вартість послуг Кузнецовського міського комунального підприємства в 6,5 разів нижча за аналогічні послуги КП «Теплові мережі Харківського району Харківської районної державної адміністрації» та в 4 рази нижча за послуги ПАТ «Київенерго». «Зрозуміло, що це пов’язано з типом та ефективністю обладнання, станом тепломереж, але не менш вагомим є й корупційний чинник», – зауважує він.

Крім того, за його словами, при визначенні тарифу на опалення враховується лише площа, при цьому не враховується об’єм приміщення, хоча витрати теплової енергії безпосередньо залежать саме від об’єму. «Система розрахунку створює нерівні умови для власників квартир. Мешканці квартир заввишки 4,8 та 2,4 м платять однаково, хоча витрачають зовсім різну кількість теплової енергії. Тобто, власники менш комфортного житла дотують власників більш комфортного», – стверджує керівник «Публічного аудиту».

«На сьогодні місцеві ради разом із місцевими монополіями цілком можуть виписувати тарифи, які їм завгодно, закладаючи в них і попередні борги, і майбутні корупційні бажання. Приміром, нам відомі непоодинокі випадки, коли місцеві ради приймають рішення про втрати води до 70%», – додає він.

Як зауважує екс-міністр ЖКГ Олексій Кучеренко, МВФ не ставив перед Україною вимоги саме такого рівня тарифів. Фонд зобов’язав Уряд виводити природні українські монополії, які перебувають у кризовому стані, на рівень рентабельності. «Тому ми вимагаємо публічної дискусії та аудиту «Укргазвидобування», «Нафтогазу», щоб розуміти, чому встановлюються такі колосальні затрати на газ. Чому «Нафтогаз» встановлює ціну, яка на 6 тис. грн вища від тієї, за якою він отримує газ в «Укргазвидобування»? Якщо в ці затрати включили обслуговування 115 млрд грн боргів «Нафтогазу», то це як мінімум нечесно по відношенню до збіднілого населення, це не його борги», – переконаний він.

Саме тому Максим Гольдарб та Олексій Кучеренко започаткували громадську ініціативу «Тарифна мобілізація». У рамках проекту передбачено ініціювати перед Верховною Радою створення Тимчасової слідчої комісії для з’ясування правових, економічних підстав абсолютно необґрунтованої тарифної політики Уряду та НКРЕКП. До участі в роботі такої Комісії будуть запрошені представники Уряду, Міністерства енергетики та вугільної промисловості, НКРЕКП, ДП НЕК «Укренерго», ДП «Енергоринок», НАК «Нафтогаз України», ПАТ «Укртрансгаз», ПАТ «Укргазвидобування», інших виробників та постачальників газу й електроенергії, а також громадськості, незалежних експертів.

ВГО «Спілка власників житла України» та ГО «Публічний аудит», крім того, ставитимуть питання щодо проведення парламентських слухань та отримання економічно обґрунтованих пояснень про розміри та структуру тарифів на житлово-комунальні послуги для українців.

Уже незабаром розпочне роботу центр «Тарифна мобілізація», який надаватиме консультаційну підтримку та координуватиме роботу мобілізаційних груп в усіх регіонах України.