Нацбанк рефінансував банки, заздалегідь неплатоспроможні

Нацбанк відкрив дані про одержувачів «рефінансу» із зазначенням суми, типу кредиту і типу забезпечення. Згідно з повідомленням регулятора, у 2014 році було надано банкам рефінансування на 222,26 млрд грн. Такий значний обсяг кредитних коштів став одним із основних чинників девальвації гривні та поглиблення економічної кризи в Україні – переконаний аналітик ГО «Публічний аудит» Андрій Андрущенко.

За словами спеціаліста, протиріччя дій НБУ із нормативними актами банківського сектора в частині обрання суб’єктів та обсягів рефінансування призвели до надання кредитів на 13,1 млрд грн 16 банкам, які в подальшому були визнані неплатоспроможними. «Ясна річ, ці кошти поверненню не підлягають. Серед яскравих прикладів – «ВАБ Банк» та «Імексбанк», які менш ніж за місяць до визнання їх неплатоспроможними отримали 1,5 млрд грн на двох», – розповідає він.

У цей же час «Дельта Банк» та «Надра» протягом останніх дев’яти місяців балансують на межі виконання економічних нормативів діяльності банків (періодично їх порушуючи), і все ж таки отримали підтримку від регулятора на суму понад 13 млрд грн за 2014 рік.

«Не менша кількість питань і до наглядової роботи центробанку, який протягом восьми місяців “не помічав” проблем у “Міський комерційний банк” та “Банк Камбіо”, у той час як із них масово виводились активи. Тобто, на момент усунення з ринку цих банків, від їх майна та капіталу фактично не залишилось нічого», – зауважує представник «Публічного аудиту».

ГО «Публічний аудит» продовжує аналізувати і пропонувати на розсуд громадськості результати роботи державного регулятора, який відповідно до покладених Конституцією та законами України функцій є гарантом стабільності грошової одиниці й цінового спокою в країні.

Андрій Андрущенко резюмує, що такі дії регулятора лише активізували девальваційні процеси та зумовили поглиблення економічної кризи в Україні. «Отримані наслідки є закономірними, адже якщо гроші випускаються у невідповідності до можливостей економіки виробляти адекватну кількість товарів та послуг, вони починають знецінюватися», – зазначає він.