Не боротьба з корупцією є каталізатором збільшення митних зборів

В Україні в результаті боротьби з корупцією в митниці вдалося вивести з тіні за минулий рік близько 70 млрд грн, заявив прем’єр Володимир Гройсман. Він також висловив сподівання, що і в цьому році вдасться вивести з тіні таку ж суму.
«Ми можемо наростити ресурси, одержувані від роботи митниці в Україні. У минулому році ми додали 70 млрд грн. Це 70 млрд грн, які виведені з тіні. Ці кошти раніше ходили по кишенях тих, хто був причетний до схем. Ми можемо сказати, що це не кінець, я думаю, що ми можемо ще стільки ж залучити грошей», – розповів Гройсман.
На цьому тлі цікаво б згадати доповідь економіста Леандро Медіни з африканського департаменту МВФ і Фрідріха Шнейдера з Університету Кеплера (Лінц), де розмір тіньової економіки України оцінено в 45 %.
Тому, якщо оцінювати рівень тіньової економіки в країні в цілому, то картина виглядає приблизно так:
  • 54 % – за методом «витрати населення – роздрібний товарообіг». Він показує, наскільки більше витрачає населення, ніж продають офіційні точки роздрібної торгівлі;
  • 35 % – електричний метод. Є гіпотеза, що на виробництво одиниці ВВП витрачається постійна кількість електроенергії, і, якщо приріст (падіння) споживання е/е не випереджає (відстає) зміну ВВП, значить, е/е направляється на виробництво продукції тіні;
  • 40 % – за методом збитків підприємств; базується на гіпотезі, що якщо компанія працює в мінус, то вона провадить частину діяльності в тіні;
  • 37% – за монетарним методом, в основі якого лежить гіпотеза, що для обслуговування економіки певного розміру необхідна пропорційна кількість грошей (монетарної бази).
Як бачимо, розрахунки дають результат із погрішністю в 20%.
У вересні 2017 року МЕРТ України офіційно оголосило, що рівень тіньової економіки в країні зменшився на 6 % у I кварталі 2017 року в порівнянні з аналогічним періодом минулого року і становив 37 % від офіційного ВВП. Відповідно до звіту, детінізація стала результатом відновлення економічного зростання на тлі закріплення макроекономічної стабільності.
У той же час, влітку 2017-го міжнародна Асоціація дипломованих сертифікованих бухгалтерів провела дослідження, присвячене оцінці й прогнозу розвитку глобальної тіньової економіки. У рейтинг потрапили 28 держав. Серед них Україна опинилася на третьому місці, оскільки обсяг тіньової економіки сягає 1 трлн 95,3 млрд грн (45,96 % від показника ВВП країни). Гірша ситуація тільки в Азербайджані і Нігерії.
Тому, повертаючись до заяв Гройсмана про 70 млрд грн, які вдалося вивести з тіні за минулий рік, то важливо зазначити, основним каталізатором до збільшення митних зборів є не боротьба з корупцією або детінізація економіки, а збільшення обсягів імпорту, з якого адмініструють ПДВ, та девальвація національної валюти.
Так, за даними ДФС, за підсумками 2017 року обсяг імпорту збільшився до $ 49,6 млрд (+ 27,5 % до 2016-го). У той же час національна валюта девальвувала на 4,7 %.
Підписання Асоціації з ЄС відкрило внутрішній ринок для товарів ЄС, при цьому український експорт не збільшується за рахунок введення квот. Чистий експорт за підсумками 2017 року є негативним – мінус $ 6,2 млрд, і така динаміка лише посилює девальваційні ризики.
За підсумками 2017 року усі підрозділи ДФС, як на те вказують дані Казначейства,  зібрали 753 млрд грн (податкова – 449,1 млрд грн, митниця – 303,9 млрд грн). У той же час автоматичне відшкодування ПДВ за відповідний період становило 120 млрд грн.
Митні органи від початку того року зібрали 303,9 млрд грн зборів, або + 29,1 % до 2016-го. При цьому виконання планового показника було зафіксоване на рівні 111,7 %.