Нелегальний видобуток бурштину та його контрабанда: як вирішити проблему комплексно?

Президент України Володимир Зеленський зареєстрував у Верховній Раді законопроект № 2059 «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо кримінальної відповідальності за незаконний видобуток бурштину або переміщення його через митний кордон України». Про це свідчать дані на сайті ВР. КК України запропоновано доповнити новою Ст. 240-1 Незаконний видобуток бурштину. Чи вирішить законопроект проблему з нелегальним видобутком бурштину, у коментарі «Публічного аудиту».
Відповідно до запропонованих змін ця Ст. 240-1 КК України матиме такий зміст:
«Стаття 240-1. Незаконне видобування бурштину
  1. Незаконне видобування бурштину –
карається штрафом від семисот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від одного до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.
  1. Реалізація, придбання, зберігання, передача, пересилання, перевезення, переробка незаконно видобутого бурштину –
караються штрафом від трьох тисяч до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від трьох до шести років, або позбавленням волі на той самий строк.
  1. Дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені за попередньою змовою групою осіб або повторно, або у значних розмірах, а так само дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені на територіях чи об’єктах природно-заповідного фонду, –
караються позбавленням волі на строк від чотирьох до семи років.
Примітка. Під значним розміром у цій статті слід розуміти вартість бурштину, що у сто і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян».
У пояснювальній записці до законопроекту справедливо вказано, що з року в рік внаслідок незаконних дій мешканців окремих регіонів України державі завдаються збитки на десятки мільйонів доларів через самовільне користування надрами. Зокрема, за останні три роки лише слідчі підрозділи органів внутрішніх справ (поліції) Рівненської, Волинської і Житомирської областей зареєстрували 1534 провадження за Ст. 240 КК України щодо незаконного видобутку бурштину; до суду спрямовано 172 обвинувальні акти за цими фактами. У розслідуваних кримінальних провадженнях вилучено та визнано речовими доказами 154 одиниці автотранспорту, 1456 мотопомп. Водночас на сьогодні Кримінальним кодексом України не передбачено  кримінальної відповідальності за переміщення бурштину через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю (контрабанду), а також за реалізацію, придбання, зберігання, передачу, пересилання, перевезення та переробку незаконно видобутого бурштину, що веде до збільшення масштабів незаконного видобутку бурштину в Україні.
Втім, у команді Президента, можливо, «забули», що в Переліку корисних копалин загальнодержавного значення, затвердженому Постановою КМУ № 827  від 12 грудня 1994 р., міститься «Бурштин». Іншими словами, кримінальна відповідальність за його видобуток існує давно. На сьогодні ч. 2 Ст. 240 КК України і так частково містить відповідальність за дії, які пропонують криміналізувати: «Порушення встановлених правил використання надр, якщо це створило небезпеку для життя, здоров’я людей чи довкілля, а також незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення – караються штрафом від чотирьохсот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк».
А ось щодо посилення відповідальності за контрабанду, то у вирішенні цієї проблеми є пробіли. Так, наразі пропонують встановити відповідальність тільки за контрабанду бурштину, але невідомо, чому це не поширюється на «Алмази», які також є в Переліку корисних копалин загальнодержавного значення («Сировина ювелірна (дорогоцінне каміння)»).

«Тому логічно було б з точки зору законодавчої техніки доповнити наявну Ст. 240 КК України новою статтею про відповідальність за контрабанду всіх корисних копалин загальнодержавного значення», – резюмує юрист «Публічного аудиту» Володимир Тарчинський.