Нова мінімалка зумовить чергове зростання цін в Україні

В Україні з 1 січня 2018 року мінімальна заробітна плата збільшується на 523 грн – до 3723 гривень.

Як вказує провідний аналітик «Публічного аудиту» Дмитро Ляшок, ключовою проблемою є те, що підвищення мінімалки не відбувається паралельно з поліпшення продуктивності, адже подібне необ’єктивне збільшення зарплат створює додаткове навантаження для підприємств, особливо в регіонах.

«Для них це збільшує витрати на виробництво і, як результат, знижує їх конкурентоспроможність. У результаті витрати перекладаються на споживачів, а це призводить до посилення інфляційних процесів», – вказує фахівець.

Він також нагадує, що разом з тим зростуть й обсяги податкових відрахувань. Так, із cуми в 3723 грн відрахування в бюджет сягнуть 670,14 грн (ПДФО), плюс 55,85 грн військового збору – разом 726 грн (у 2017 – 624 грн). «Чистими» працівник отримуватиме 2997 грн (у 2017 – 2576 грн). Відповідно,збільшаться й відрахування до Пенсійного фонду.

Аудитори зауважують, що тоді, як на 2017-й рік Нацбанк прогнозував інфляцію в коридорі 8 +-2%, за підсумками року експерти констатували 13,6 % – цей показник виявився найвищим серед країн Європи та СНД. І свою роль зіграло в тому числі підвищення мінімальної зарплати.

Нагадаємо, доходи державного бюджету затверджені на рівні 913 млрд грн, що на 18,4% більше доходів, прогнозованих у бюджеті на 2017 рік. Вказані показники не корелюються з макроекономічними прогнозами зростання економіки, яке КМУ передбачив на рівні 3%, інфляційні і девальваційні фактори, які впливають на збільшення бази оподаткування, –  9 %, що в цілому допускає можливе зростання доходів на 12 %.

«Тому підвищення мінзарплати можна вважати додатковим інструментом для збільшення дохідної частини в умовах незбалансованого держбюджету. Однак така політика може призвести до значного посилення інфляції, а це призведе до дефіциту бюджету», – резюмують у «Публічному аудиті».