ОПЗ прямує до банкротства

Апеляційний суд підтвердив рішення Стокгольмського арбітражу за боргом «Одеського припортового заводу» перед компанією Ostchem.

82_main_new.1483107461

Як пояснює юрист «Публічного аудиту» Володимир Тарчинський, фактично цим рішенням відкрито потенційний шлях до банкрутства стратегічного підприємства.

Так, борг ОПЗ утворився за контрактом із Ostchem на поставку газу у вересні–грудні 2013 року. Компанія подала позов у Стокгольмський арбітраж, який задовольнив його в жовтні 2016-го, постановивши стягнути з припортового заводу понад $ 250 млн ($ 193,36 млн основного боргу та $ 57,8 млн нарахованої пені) за невиплачений борг за поставки газу.

Крім цього, за рішенням Стокгольмського суду, на суму заборгованості ОПЗ із червня 2016 р. нараховуватиметься 7,5 % річних – як плата за користування грошима. Причому, суд дозволив переглядати ставку з січня цього року. До того ж, завод повинен відшкодувати Ostchem судові витрати, а це – 910 тис. євро.

Фонд держмайна протягом двох років намагався провести приватизацію ОПЗ, але в тому числі через боргові зобов’язання, які мав погасити потенційної покупець, продаж державної частки не відбувся. Утриматися від зміни власника підприємства до вирішення спору просив і Стокгольмський арбітраж.

За повідомленням Фонду держмайна, наразі готується касаційна скарга на рішення апеляційної інстанції. І, якщо рішення залишиться в силі, то швидше за все розпочнеться процедура банкрутства підприємства, прогнозують у «Публічному аудиті».

Так, відповідно до звіту за 2016 рік збиток ОПЗ сягав майже 3 млрд грн. При цьому сума оборотних і необоротних активів підприємства становила на кінець року 3,5 млрд грн. Загалом же боргових зобов’язань у Заводу назбиралося на 8,4 млрд грн.

«Тобто, в разі банкрутства ОПЗ, компанії Ostchem може перейти основна частина його активів – в якості погашення боргу. Цікаво, що в 2009 році ця компанія хотіла приватизувати Завод за $ 625 млн. Сьогодні ж завдяки банкротству зможе отримати практично все за значно меншу суму», – звертає увагу спеціаліст.

Втім, він додає, що все залежить від того, яке завдання поставлять перед арбітражним керуючим. Так, якщо майно Заводу оцінять за ринковою вартістю, Ostchem повернуть її частину боргу, а активи Заводу перейдуть іншим покупцям майна.

«У будь-якому випадку, завданням держави є ще й не допустити порушення технологічного циклу роботи ОПЗ шляхом розпродажу його активів різним компаніям, бо це може призвести до закриття Заводу та втрати цінності українського аміакопроводу – єдиного експортного каналу поставок стратегічної сировини», – резюмує Тарчинський.

Нагадаємо, у березні цього року Південний міський суд Одеської області визнав і надав дозвіл на примусове виконання на території України часткового арбітражного рішення Торгової палати Стокгольма від 25 липня 2016 року. Представники ОПЗ і Фонду держмайна подали апеляційну скаргу, яку Апеляційний суд днями відхилив.

Ostchem Holding AG – холдингова група, що об’єднує групу хімічних підприємств, які виробляють мінеральні добрива, органічні кислоти, діоксид титану, кальциновану соду, рідкий азот та інші хімічні продукти. Входить до складу фінансово-промислової групи компаній Group DF Дмитра Фірташа. Група володіє компаніями і підприємствами в Східній і Центральній Європі, Центральній Азії.