«Ощадбанк» відсудив $ 1,3 млрд у Росії за збитки в Криму

Міжнародний арбітраж у Парижі задовольнив позовні вимоги українського «Ощадбанк» до Росії. відсудив у РФ $ 1,3 млрд за збитки в Криму

Як повідомляється, сума відшкодування збитків – $ 1,3 млрд плюс відсотки, які будуть нараховані з моменту винесення рішення до моменту фактичної компенсації. Рішення є остаточним і обов'язковим для виконання.

«Публічний аудит» нагадує суть процесу, який розпочався ще в серпні 2016 року.

За інформацією «Ощадбанку», позов був підкріплений доказовою базою, а сума вимог (понад $ 1 млрд) включала як вартість втрати активів та бізнесу, так і відсотки, які мали бути нараховані до прийняття судом остаточного рішення і до фактичного отримання компенсації за комерційним курсом, визначеним трибуналом.
«Ощадбанк» діяв за регламентом ЮНСІТРАЛ. Це процесуальні правила проведення арбітражу (включаючи порядок призначення арбітрів і розгляду спору), прийняті комісією ООН за правом міжнародної торгівлі в 1976 році. Він часто використовується для вирішення конкретного спору, крім того, багато національних арбітражів використовують ці правила й засновують на них власні регламенти.
«Ощадбанк» засновував свою позицію перш за все на тому, що дії Росії в Криму порушують двосторонню угоду між урядами Росії та України про заохочення і взаємний захист інвестицій від 27 листопада 1998 року. Відповідно до Ст. 9 зазначеної угоди, якщо сторони не змогли вирішити спір протягом шести місяців із дати отримання відповідного повідомлення, то він передається на розгляд або до суду чи арбітраж на території здійснення інвестицій, або в Стокгольмський арбітраж, або в арбітражний суд відповідно до регламенту ЮНСІТРАЛ.
З ініціативи «Ощадбанку», позов розглядав міжнародний арбітражний суд у Парижі. Зважаючи на те, що представники РФ на брали участі в засіданнях, арбітр обрав спрощений і прискорений варіант розгляду справи, тому рішення винесено трохи більше ніж за 2 роки.
Подібна ситуація вже мала місце. Так, у травні 2018 року Арбітражний суд у Гаазі задовольнив позов ТОВ «Еверест Істейт» та 17 інших українських структур, а також однієї фізособи (екс-голови правління «Приватбанку» Олександра Дубілета) стосовно експропріації активів «Приватбанку» на території Криму і присудив $ 159 млн компенсації українським підприємцям. Це рішення в Росії також не виснажили, оскарживши його в Апеляційному суді Гааги.
І в процесі щодо активів «Ощадбанку» у Криму, і в процесі щодо «Приватбанку», представники Росії вважають, що українські позови не можуть бути розглянуті на підставі двосторонньої російсько-української угоди про захист інвестицій. Росія не визнає юрисдикції як гаазького, так і паризького арбітражів.

«Швидше за все, представники РФ спробують опротестувати рішення арбітражу в судах загальної юрисдикції Парижа. У свою чергу представники “Ощадбанку”, швидше за все, розпочнуть процес виконання рішення арбітражу, направляючи прохання про арешт російських активів у різні європейські країни. Це тривалий процес, бо такі прохання мають проходити перевірку в національних судах загальної юрисдикції, і лише після цього (у разі визнання їх законними) вони передаватимуться для виконання компетентним органам», – коментує юрист «Публічного аудиту» Володимир Тарчинський.