ПАРЄ припинила бути дієвим арбітром

ПАРЄ ухвалила резолюцію, в якій закликала Росію звільнити українських моряків і пустити групу міжнародних спостерігачів для моніторингу ситуації в Керченській протоці. Голосування відбулося в четвер, 24 січня, за підсумками дебатів на зимовій сесії ПАРЄ в Страсбурзі.
«Публічний аудит» ознайомився зі змістом документа.
Так, у тексті згадується, що ПАРЄ глибоко стурбована ескалацією напруженості у відносинах між РФ і Україною в районі Азовського моря та Керченської протоки. В Асамблеї підкреслюють, що і РФ, і Україна, є членами Ради Європи, мають дотримуватися її Статуту та зобов’язалися вирішувати свої конфлікти мирним шляхом.
Посилаючись на Договір 2003 року між Росією і Україною про співробітництво в галузі використання Азовського моря і Керченської протоки, Асамблея акцентує, що має забезпечуватися вільне плавання торгових суден і військових кораблів двох країн в Азові.
Зокрема, Асамблея закликає РФ:
  1. Негайно звільнити українських військовослужбовців і забезпечити їм необхідну медичну, юридичну та/або консульську допомогу на підставі відповідних положень міжнародного гуманітарного права, як-от Женевська конвенція.

«До слова, остання згадується за наполяганням української делегації, яка хотіла, аби в тексті Резолюції ПАРЄ визнала моряків військовополоненими. Однак в Асамблеї вирішили “викрутитися”, не говорити “прямо”, а просто зробити посилання на конвенцію, побічно натякаючи, що моряки можуть прирівнюватися до військовополонених», – говорить юрист «Публічного аудиту» Володимир Тарчинський.

Втім, є нюанс із тим, що ця конвенція застосовується в разі оголошеної війни чи збройного конфлікту, що виникає між сторонами. Проте війна між Україною і РФ не оголошена, факт агресії Радбезом ООН також не зафіксовано.
  1. Забезпечити свободу проходу в Азовському морі та Керченській протоці відповідно до вищезазначеного Договору і будь-якими іншими взаємоузгодженими процедурами, дотримуватися Конвенції ООН із морського права.
  2. Утримуватися від насильства в разі розбіжностей у думках про можливі порушення кордонів і слідувати міжнародним процедурам для вирішення спорів.
Крім того, у ПАРЄ ще раз вказали на підтримку суверенітету й територіальної цілісності України (як і в п’яти попередніх резолюціях), висловили глибоку занепокояність у зв’язку з будівництвом моста через Керченську протоку, підтримали пропозицію Європейського парламенту про моніторинг ситуації в Азові незалежними експертами.
У Росії, прогнозовано, Резолюцію розкритикували, назвавши її замовною. Її національна делегація вже чотири роки не бере участь у засіданнях і не вважає за необхідне звертати увагу на ухвалені Асамблеєю документи.

«Досвід останніх років показує, що ПАРЄ, на жаль, не є тим міжнародним арбітром, який здатний вплинути на ситуацію в суперечці між країнами, і конфлікт в Україні тому підтвердження. Прийняті резолюції носять рекомендаційний характер, і як у РФ (в контексті ситуації в Криму і на Донбасі), так і в Україні (резолюція щодо становища нацменшин) закликів Асамблеї ігнорують. А тому чекати швидкого звільнення українських моряків не доводиться», – коментує керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.