Пенсія 83 % українських пенсіонерів нижча від прожиткового мінімуму

В Україні 82,7 % пенсіонерів отримують пенсію до 4 тис. грн, що нижче за фактичний прожитковий мінімум, повідомляє прес-служба Міністерства соціальної політики.
За словами заступника міністра соцполітики Наталі Ненюченко, при наявності обмеженого фінансового ресурсу солідарної пенсійної системи, тіньової зайнятості, тіньової виплати заробітної плати і з огляду на те, що лише 5 % працюючих беруть участь у системі недержавного пенсійного забезпечення (при цьому більшість платять внески нерегулярно і в недостатньому розмірі), рівень пенсійного забезпечення майбутніх пенсіонерів знижуватиметься.
Фактично Мінсоцполітики офіційно констатує, що чинна влада, ухвалюючи Бюджет‑2020, порушила закон, встановивши переважній більшості українців пенсію в розмірі, що є меншим від фактичного прожиткового мінімуму. А отже, Уряд, який розробив цей Бюджет, Верховна Рада, яка його ухвалила, і Президент, який його підписав, усі разом скоїли злочин, встановивши українцям пенсію, на яку завідомо не можна прожити.
Відповідно до Ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. ЗУ «Про прожитковий мінімум» визначає, що для спостереження за динамікою рівня життя в Україні на основі статистичних даних про рівень споживчих цін, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, розраховує щомісяця фактичний розмір прожиткового мінімуму на одну особу.
Дані про фактичний розмір прожиткового мінімуму на одну особу разом із відповідними розрахунками щомісяця надаються Президентові України, Верховній Раді України та Кабміну.
Прожитковий мінімум на одну особу щороку затверджує Верховна Рада в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Мінсоцполітики щомісяця розраховує актуальний розмір прожиткового мінімуму та інформує про це Президента, Уряд і ВР, які в свою чергу мали б вжити заходів для перегляду розміру прожиткового мінімуму, встановленого в Законі «Про Державний бюджет».

Якби влада дотримувалася Конституції та законів, то мінімальний розмір пенсії становив би не менше 3177,93 грн, але через навмисне заниження його розміру в Законі «Про Державний бюджет» на сьогодні українські пенсіонери отримують пенсію, нижчу за фактичний прожитковий мінімум.
Також на низький розмір пенсійних виплат впливає індексація, що відбувається не в повному обсязі. Відповідно до Ст. 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку відбувається перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески.
Разом із тим, у 2018 році індексація пенсій взагалі не відбувалася, а в 2019 році її провели з порушенням вимог ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а саме з застосуванням завідомо занижених коефіцієнтів. Оскільки в 2018 році індексації не було, у 2019 році мала відбутися індексація пенсій за два роки (2018+2019) із застосуванням коефіцієнта 1,4395. Тобто, пенсії мали збільшитися в 2019 році на 43,95 %.
Замість того, щоб справедливо провести індексацію, як це передбачено ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Кабмін всупереч вказаному Закону ухвалив постанову від 20.02.2019 № 124, якою встановив коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати, що враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17, внаслідок чого пенсія була проіндексована не на 43,95 %, а лише на 17 %. Судячи з усього, команда ЗЕ не планує цього виправляти.