Переміщення через лінію розмежування на Донбасі: то спрощено чи ні?

Президент України Володимир Зеленський доручив Кабінету Міністрів розглянути спрощення процедури переміщення громадян і товарів через лінію розмежування на Донбасі. Про це повідомляє «РБК-Україна», посилаючись на відповідний указ № 738 від 7 жовтня, опублікований на сайті Офісу Президента.
Хоча новина містить доволі сенсаційний заголовок, насправді, за аналізом «Публічного аудиту», сам документ абсолютно не спростить процедуру переміщення громадян – він більше відіграє роль технічної формальності, і ось чому.
Відповідно до тексту Указу № 738/2019 від 07.10.2019 «Про невідкладні заходи щодо створення умов для переходу громадян і проїзду автотранспорту через річку Сіверський Донець у Станично-Луганському районі Луганської області та на відповідних контрольних пунктах в’їзду/виїзду» його мета – створення умов для переходу громадян і проїзду автотранспорту через річку Сіверський Донець.
Для цього Генштабу ЗСУ та Луганській ОДА доручено облаштувати контрольний пункт в’їзду/виїзду в/з «Станиця Луганська», що включає, зокрема:
  • доступ виконавців ремонтно-відновлювальних робіт на відповідні об’єкти та їх безпеку;
  • цілодобову охорону та освітлення місць зберігання будівельних матеріалів;
  • своєчасне виконання робіт щодо монтажу тимчасової мостової конструкції з метою створення зручних умов для проходу громадян на період проведення ремонтно-відновлювальних робіт мостового переходу через річку Сіверський Донець;
  • безперебійне функціонування контрольного пункту в’їзду/виїзду «Станиця Луганська».
КМУ, у свою чергу, також доручаються заходи щодо:
  • унормування питань облаштування, утримання та функціонування контрольних пунктів в’їзду/виїзду, на яких здійснюються заходи контролю в’їзду/виїзду осіб, транспортних засобів і товарів, які переміщуються на тимчасово окуповані території та з таких територій;
  • опрацювання питання стосовно спрощення в’їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів із таких територій, а також організації надання на контрольних пунктах в’їзду/виїзду, де здійснюються заходи контролю в’їзду/виїзду осіб, транспортних засобів і товарів, які переміщуються на тимчасово окуповані території та з таких територій, медичної допомоги, допомоги в пересуванні особам із інвалідністю й іншим маломобільним групам населення;
  • забезпечення покращення умов проїзду та безпеки руху шляхом виконання ремонтних робіт на автомобільних дорогах загального користування державного значення H-21 Старобільськ – Луганськ – Хрустальний – Макіївка – Донецьк (на ділянці Старобільськ–Щастя) та Т1306 Сєвєродонецьк – Новоайдар.
Тобто, про спрощення процедур для людей (наприклад, зняття блокади) не йдеться. Президент фактично доручив створити новий блокпост на місці відремонтованого мосту. І тільки як пропозиція, а не чітка вказівка, міститься речення про розгляд Кабміном можливості спрощення процедур перетину лінії розмежування.

«Одним із перших рішень Президента на своєму посту мало б бути зняття блокади Донбасу та чітка вказівка, а не прохання, негайно відновити всі виплати громадянам України, які тимчасово проживають на непідконтрольній території. Це був би крок державника, який не ділить свій народ та прагне якомога швидше встановити мир в усій Україні», – резюмує керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.