Переселенці отримали право на соціальне житло. Проте чи буде воно реалізованим?

Президент Петро Порошенко підписав Закон України «Про внесення змін до Закону України “Про житловий фонд соціального призначення”» щодо умов забезпечення соціальним житлом внутрішньо переміщених осіб, передає прес-служба Адміністрації Президента.

Як зазначається, цей документ має сприяти забезпеченню реалізації права взяття на соціальний квартирний облік осіб із числа внутрішньо переміщених.
Як проаналізував «Публічний аудит»,  на сьогодні про реальне забезпечення переселенців житлом фактично не йдеться, і лише трохи більше 1 % із них держава справді допомогла з власною домівкою.
А тепер – про все по черзі. Так, було внесено зміни до ЗУ «Про житловий фонд соціального призначення». Наразі відповідно до профільного закону стати на соціальний  квартирний облік можуть громадяни України:
а) для яких таке житло є єдиним місцем проживання або які мають право на поліпшення житлових умов відповідно до закону;
б) середньомісячний сукупний дохід яких за попередній рік (у розрахунку на людину) в сумі менший від величини опосередкованої вартості найму житла в конкретному населеному пункті та прожиткового мінімуму, встановленого законодавством.
Підписаний президентом Закон запропонував ще одну категорію (на четвертий рік проблеми з переселенцями):
в) внутрішньо переміщені особи, які не мають іншого житла для проживання на підконтрольній українській владі території, або житло яких зруйновано (знищено), або пошкоджено до стану, непридатного для проживання, в результаті проведення антитерористичної операції і здійснення заходів щодо забезпечення національної безпеки і оборони , відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях.
Іншими словами, питання безпосереднього надання переселенцям житла Закон не врегульовує – тепер вони просто можуть ставати на облік, аби отримати соціальне житло, але такої категорії житлової площі в Україні практично немає (принаймні, у відкритих джерелах не вказується, скільки за рік виділяється квартир з житлового фонду соціального призначення).
Однак навіть і без цих даних  зрозуміло, що підписаний закон не покращить становище переселенців, вказують у «Публічному аудиті». Адже на сьогодні й так «на папері» є норми, які повинні допомагати зазначеній категорії осіб, але вони фактично не діють. Так, відповідно до ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», місцеві державні адміністрації мають забезпечувати надання у тимчасове користування переселенцям житлового приміщення або соціального житла, придатного для проживання, за умови оплати зазначеними особами вартості комунальних послуг. Також органи місцевого самоврядування надають ВПО в тимчасове безоплатне користування з комунальної власності житлові приміщення, придатні для проживання (за умови оплати особою комуналки).
Втім, мас-медіа, правозахисні організації регулярно повідомляють, що ці норми не діють.

«У перші місяці війни їх ще масово розселяли в пансіонати й гуртожитки, але незабаром почали виселяти, бо державні та комунальні структури (яким такі будівлі належать) не могли домовитися про порядок проживання внутрішньо переміщених осіб у таких приміщеннях», – коментує юрист «Публічного аудиту» Володимир Тарчинський.

Крім того, в Україні діє державна програма «Доступне житло», яка, по ідеї, мала б допомогти ВПО придбати житло за пільговою системою (50% вартості платить держава, 50 % – переселенець). У 2017 році за такою програмою 1272 сім’ї подали документи, у 2018 році – 4138. Проте  станом на серпень 2018 року підтримку отримали всього 65 родин переселенців, тобто, 1,2 % із тих 5410 сімей, які звернулися по допомогу.
Станом на 1 жовтня в Україні офіційно зареєстровано 1 519 234 переселенців, а на їх потреби (адресна допомога) в бюджеті на цей рік закладено 3,87 млрд грн – це 2034 грн (у рік) на переселенця.

«Переселенці в Україні залишилися зі своїми проблемами сам на сам – це факт. Новий закон – це піар для президента, не більше. Він хоче показати, що піклується про осіб, які були вимушені залишити свої домівки через війну, але по суті ні на що не впливає. Якби влада реально хотіла щось зробити, у нас уже давно була б розроблена єдина стратегія допомоги переселенцям, про що постійно говорять в ООН і ЄС», – переконаний керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.

За його словами, вирішити цю проблему можна буде тільки з настанням миру, коли люди зможуть повернутися додому у новозбудоване житло, але трапиться це, судячи з усього, вже при новій владі.