Про державницький підхід до управління природними ресурсами

Держгеонадра оголосила про аукціон із продажу спеціальних дозволів на користування надрами на 12 родовищах корисних копалин із початковою вартістю у понад 30 млн гривень. Аукціон відбудеться 27 грудня цього року; інвесторам будуть представлені ділянки з покладами мінеральних вод, пісковика, вапняку, графіту, вугілля.

Природні ресурси та корисні копалини України багато років не дають спокою чиновникам і бізнесменам як всередині країни, так і за її межами.  «Це, власне, не дивно, адже за багатством мінерально-сировинних ресурсів Україна є однією з провідних країн світу», – стверджує аналітик «Публічного аудиту» Тарас Галайда.

Займаючи 0,4 % суші, наша вона володіє 5 % світових запасів корисних копалин загальною вартістю понад $ 11 трлн. Викопні зосереджені в 9 000 родовищах і за деякими їх видами ми посідаємо  лідируючі позиції з-поміж інших держав СНД, Європи та навіть світу. Мінерально-сировинні ресурси забезпечують 90 % продукції промисловості і 80 % будівельних матеріалів, а їх частка в експортному потенціалі досягає 30 %.
У грудні 2017 року на Конгресі США відбулися слухання про ситуацію в нафтогазового секторі України, де була названа сума відкатів при отриманні ліцензій на видобуток нафти й газу, а також зазначено, що збитки для держави від подібних дій керівництва Держгеонадру вимірюються в 5–7 млрд грн у рік.
Генеральний прокурор України Юрій Луценко днями назвав сферу видачі дозволів на користування надрами другим за значимістю корупційним сегментом, де відбувається масштабне незаконне збагачення. За його інформацією, за 2014–2017 рр. було видано 2213 спеціальних дозволів на користування надрами, із яких тільки за 43-ма відбулися аукціони.
Відповідно до Ст. 13 Конституції України, «земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, що перебувають у межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу». Однак Український народ, за винятком невеликої групи наближених до влади структур, не бачить цієї своєї Конституційне власності і грошей від її продажу та використання.
На сьогодні кожен українець за Конституцією є співвласником природних ресурсів країни з долею в розмірі близько $ 250 тис., нагадує Галайда.
Саме тому, за його словами, «Публічний аудит» неодноразово заявляв про необхідність віддати природну ренту та доходи від використання загальнонародних природних ресурсів громадянам нашої країни, що сприятиме відновленню фінансових втрат українців від антисоціального, грабіжницького правління останніх 4,5 років. Подібні механізми на сьогодні діють в американському штаті Аляска, Саудівській Аравії, ОАЕ та інших арабських нафтовидобувних країнах. Кожен житель отримує на свій рахунок долю від видобутку нафти у вигляді дивідендів від діяльності так званого перманентного фонду розвитку (APF). Фонд непідконтрольний виконавчій владі, але повністю підвладний виборцям, що сприяє скороченню розриву між багатими й бідними, подоланню бідності та розвитку місцевої економіки. Навколо такої ініціативи об’єднаються всі українці, незалежно від політичних, релігійних та мовних поглядів, що сприятиме примиренню всередині України.