Проблем із субсидіями в цьому році більше, ніж будь-коли

Прем’єр Гончарук заявив, що цієї зими субсидії, які вже призначені, скасовуватися або переглядатися не будуть. У цьому році Уряд збільшив кількість субсидіантів у державі.
«Тим, кому призначено субсидію, протягом цього сезону її не втратять. У нас є параметри, за якими людині можуть призначити або не призначили субсидію… Тим, кому призначено субсидію, – вони гарантовано її отримають. Немає проблем із коштами державного бюджету для цього», – заявив прем’єр.
Він уточнив, що в бюджеті держави достатньо коштів для надання фінансової допомоги українцям, тому проблем із виплатами не буде.
Насправді проблем із субсидіями в цьому році більше, ніж будь-коли. «Публічний аудит» розповідає про причини їх виникнення.
Кількість одержувачів цього виду допомоги за останні два роки штучно скоротили в 2,2 рази шляхом введення додаткових обмежень та підстав для позбавлення субсидій. Субсидію вже втратили 3,65 млн родин (близько 10 млн осіб).
За офіційними даними Державної служби статистики України:
у листопаді 2017 року субсидію отримувало 6,63 млн родин;
у листопаді 2018 року – 3,34 млн родин;
у листопаді 2019 року – 2,98 млн родин.
«У нас є параметри, за якими людині можуть призначити або не призначити субсидію», – сказав Гончарук.
Проблема якраз і полягає в цих параметрах: у системі соціального захисту населення вони мають бути гнучкими, а не жорсткими, як тепер. Життя людей, їх проблеми і життєві ситуації індивідуальні, а тому не вкладаються в будь-які параметри.
Наприклад, 80-річна людина з пенсією у 2000 грн, беззаперечно, потребує субсидію і має її отримувати, але через наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги або прописаного родича не відповідає критеріям і має замерзати без субсидії, нарощуючи борги, мати справи з судами, виконавчою службою, ризикуючи втратити житло чи майно. А через обмеженість бюджету таких «параметрів» стає все більше, як і людей, кинутих державою напризволяще.
У 2018 році бюджет на субсидії становив 71 млрд грн, у 2019 році – 47 млрд грн, а на 2020 рік передбачено 47,6 млрд грн. Тобто, видатки бюджету на субсидії у 2019–2020 роках скоротилися на 33,8 %, а тарифи у 2019 році, навпаки, пішли вгору, через що автоматично скорочується кількість отримувачів субсидій та її розмір.
Крім того, збільшення Урядом відсотка від сукупного доходу на оплату комуналки при призначенні субсидії з 15 % до 20 % призведе до подальшого штучного скорочення субсидіантів.
Оскільки у 2018–2019 роках менше 20 % від доходу сплачували понад 95 % усіх учасників програми житлово-комунальних субсидій, така зміна формули стосуватиметься майже всіх отримувачів субсидій: частину повністю позбавлять права на субсидію, а для решти зменшиться її розмір та збільшиться сума обов’язкового платежу.
У соціальному захисті населення не має бути жодних жорстких «параметрів» – всі вони повинні бути соціально орієнтовними, а рішення щодо кожної людини мають прийматися в індивідуальному порядку, виходячи з її життєвих обставин. Жорсткі параметри в соціальному захисті призводять до знищення соціально незахищених верств населення, а це неприпустимо в соціально орієнтованій державі, якою є Україна за Конституцією.