Приватизація в кризовий період – необдумане рішення

Українські держпідприємства на сьогодні згенерували 87 млрд грн збитків, заявляє прем’єр-міністр України.

«Зараз нам потрібно подолати корупцію на державних підприємствах, тому що 3,5 тис. держпідприємств згенерували на сьогодні 87 млрд грн збитків», – повідомив Гройсман.

Він також зазначив, що його завдання полягає в тому, аби домагтися прийняття системних рішень і підтримувати їх.

«Те, що не потрібно державі, не носить стратегічного характеру, треба продати, в тому числі на електронному аукціоні. На підприємство прийде новий власник, який створить нові робочі місця, залучить нові технології», – пояснив він.

За словами заступника керівника «Публічного аудиту» Матвія Холошина, Уряд, інформуючи про збитковості держкомпаній, намагається переконати в доцільності приватизації. У той же час, наявність збитків в держкомпаніях говорить не про те, що ці компанії є баластом, від якого треба позбутися, а про низький рівень державного менеджменту й відсутність ефективного управління.

«Усі реформи, які пропонує Уряд для збільшення дохідної частини бюджету (тотальна приватизація, відкриття ринків землі), у кризовий період є необдуманим рішенням. Вітчизняні активи знецінені, якщо вони й зацікавлять потенційних інвесторів, то тільки своєю дешевизною. Тобто, є ризик, що вони будуть продані за безцінь», – надає свою оцінку фахівець.

За детальним аналізом «Публічного аудиту», держкомпанії на сьогодні провадять негативну фіндіяльність, а в умовах несприятливої кон’юнктури вони оцінюються інвесторами за ціною, що значно нижча від реальної вартості. При цьому частина з них є абсолютно унікальними.

За оцінкою аналітиків, розпродаж держактивів на сьогодні в першу чергу вигідний міжнародним кредиторам. Так, загальний борг України перед МВФ за станом на 30.05.2017 становив $ 14,48 млрд (30,2 % від загального зовнішнього боргу). Тому Україна в найближчій перспективі нікуди від МВФ не подінеться, особливо до 2021 року, бо виплати України тільки за кредитами МВФ протягом найближчих чотирьох років сягають $ 7,9 млрд. В іншому нашу країну очікує дефолт.

Наразі Україна досі не отримала чергового, п’ятого траншу МВФ у розмірі $ 1,9 млрд, бо його умовою було ухвалення земельної та пенсійної реформ, а ці питання парламентарі відклали в кращому випадку на осінь. Як бачимо, Фонд продовжує свою політику видачі Україні кредитів на доволі жорстких умовах: приватизація, підвищення тарифів на ЖКП, закриття або націоналізація проблемних банків і, як уже було сказано, пенсійна та земельна реформи. При цьому єдина мета, на яку Україна має право витрачати мільярди від МВФ – спрямовувати їх у золотовалютні резерви. Вилучати звідти гроші можна також тільки в єдиному випадку – для погашення попередніх боргів.

«Тому вирішувати проблеми мільярдних збитків на держпідприємствах треба не відмовою від потенційно прибуткових активів, а новими підходами до їх управління. Потрібно обирати нових ефективних топ-менеджерів із справедливою заробітною платою, але при цьому – чіткими й високими вимогами щодо того, які економічні показники мають бути досягнені та за який період. При цьому – жорстка відповідальність за корупцію чи навіть доведення очолюваних компаній до банкрутства», – переконаний керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.