«Публічний аудит» розповів, як державна статистика «підігрує» владі

Державна служба статистики оприлюднила дані вибіркового обстеження умов життя домогосподарств України у четвертому кварталі 2018 року. 

За даними статистичного відомства, середні грошові витрати одного домогосподарства в IV кварталі 2018 року становили 7854 грн у місяць.

На продовольчі товари одне господарство витрачало 3 792 грн на місяць (48,4 % від загальних витрат), на непродовольчі товари – 2 281 грн, або 29,0 %, на послуги – 1 156 грн, або 14,6 % (у тому числі на оплату житла, комунальних продуктів та послуг – 1080 грн, або 13,7 %). Неспоживчі грошові витрати – 625 грн, або 8,0 % на місяць.

Взимку частина комунальних послуг у місячних витратах українців у середньому становила до 13,7 %, або 1080 грн.
«Публічний адуит» пояснює, чому це дослідження викликає сумніви та швидше нагадує показову статистичну маніпуляцію.
Так, невідомо, з чого саме виходив Держстат при розрахунках: можливо, опитували субсидіантів і 1080 грн – це їх частка платежу, не покритого субсидією; або це середній розмір фактично сплачених коштів, а не нарахованої плати. Тобто, нарахували більше, а сплатили в середньому лише по 1080 грн – решта пішла в борг. Проте розрахований Держстатом розмір платежу зовсім не в’яжеться з сьогоднішніми тарифами та реальними платіжками, які надходять людям.
За розрахунками «Публічного аудиту», середні нарахування для квартири площею в 50 м2 взимку становили близько 3000 грн, що майже в 3 рази більше, ніж демонструє Держстат.
Відповідно, і відсоток витрат на житлово-комунальні послуги становить не 13,7  %, як порахував Держстат, а 37,9 %, що в 5–10 разів вище, ніж у розвинених країнах Європи та світу.

«Тарифи у першу чергу мають відповідати доходам і лише після того, як вони будуть на прийнятному рівні, можна дозволяти підвищувати тарифи (все в межах зростання доходів)», – коментує провідний аналітик «Публічного аудиту» Тарас Галайда.

За словами фахівця, всі, напевне, пам’ятають слова Гройсмана, що ніхто не має платити за ЖК-послуги більше 15 % сімейного доходу. Ця норма – не його вигадка, а законодавчо закріплена величина, встановлена Постановою ВРУ від 18.03.1999 № 512, яку ніхто не скасовував.
Якщо середня платіжка в опалювальний сезон для квартири в 50 м2 становить  2976 грн, то відповідно й середній дохід родини має сягати 19 840 грн, а не 9400 грн, як тепер.

«Теперішні тарифи ухвалені з порушенням балансу між ними і доходами громадян, тому вони й викликають таке обурення в суспільстві, призводять до неймовірного накопичення боргів та масових неплатежів. Статистика “підігрує” владі, реалізуючи фейкові опитування та публікуючи завідомо занижені розміри платіжок і витрат на ЖК-послуги», – резюмує Галайда.