«Публічний аудит» розповів, як влада заощадила на субсидіантах мільярди гривень

Реформа нарахування субсидій вже заощадила 8,2 млрд грн, розповів заступник міністра фінансів Юрій Джигир, повідомляє «Дзеркало тижня». Стратегічною метою реформи системи субсидій в Україні, за словами чиновника, є повна монетизація.

За його словами, на сьогодні обрана модель поетапного переходу до монетизації. На першому етапі протягом цього року відбувається монетизація субсидій на рівні підприємств, що надають житлово-комунальні послуги.
«Публічний аудит» розповідає, як «у дії» влада економить на субсидіях та чому від цього страждають українські споживачі, які тисячами надсилають на адресу організації скарги про «крадіжку коштів з їх особових рахунків».
Так, кожен споживач газу, централізованого опалення та інших ЖК-послуг має окремий особовий рахунок на кожну послугу, на якому відображається баланс домогосподарства за розрахунками з тим чи іншим постачальником послуг. Він може бути негативним (борг), позитивним (переплата) і нульовим (у розрахунку).
Одержувачі субсидій із позитивним балансом скаржаться на те, що кошти зникають з рахунку, на якому є переплата, розмір якої в окремих випадках сягає 10 тис. грн і більше.

«Саме про ці гроші, які “випаровуються”, говорить заступник міністра фінансів, звітуючи про заощаджені 8,2 млрд грн у результаті “реформи нарахування субсидій”. Під цим мається на увазі відбір усіх зекономлених коштів у довірливих громадян, які отримують субсидію», – пояснює провідний аналітик «Публічного аудиту» Тарас Галайда.

Він пояснює, що люди, повіривши закликам влади економити енергоресурси та заробляти, почали впроваджувати енергоефективні заходи, як-от: утеплювати житло, замінювати віконні блоки, встановлювати економні котли та електроприлади, використовуючи для цього особисті або кредитні кошти. Відтак домогосподарство, природно, знижує енергоспоживання, отримуючи економію фінансових ресурсів, за рахунок якої планує покрити вкладені кошти, але не тут було.
Уряд вважає, що економія – це не заслуга людей, а зайві кошти на субсидії, виділені з бюджету, які необхідно забрати, що, власне, й робить.
Для цього ухвалено постанову КМУ № 329, що передбачає повернення зекономлених субсидій до бюджету два рази в рік – 1 травня і 1 жовтня.
З 8,2 млрд грн, які в цьому році  забрали в населення, Уряд роздає «премії за економію» в межах 700 грн (кому – 100 грн, кому – 300 грн, але не більше 700 грн).
Таку премію в 2018-му Кабмін вирішив видати 1,13 млн осіб. Якщо навіть порахувати по максимуму (всім по 700 грн), загальна сума виплат сягне 791 млн грн – це всього-на-всього 9,6 % від зекономленого.
«Інші 90,4 % Кабмін забирає, хоча, за великим рахунком, не має такого права, адже субсидія є безповоротної допомогою», – пояснює Галайда.
«Економія енергоресурсів – заслуга не Кабміну, а виключно домогосподарств, адже саме останні інвестують в економічні прилади, облік, утеплення та інші енергоефективні засоби, а результат цієї “приватної інвестиції” Уряд ділить у пропорції 10 % на 90 % на свою користь», – додає фахівець.
Економія понад 100 кубів газу (150 кВт електроенергії) в рік безповоротно списується з особового рахунку абонента.
З огляду на зазначене в «Публічному аудиті» акцентують, що той порядок списання економії за субсидіями, який діє на сьогодні, є несправедливим, причому, він не стимулює людей до економії.