Реальний дефіцит бюджету до кінця року сягне 144 млрд грн

Державний бюджет України за січень–жовтень 2018 року виконаний із дефіцитом на рівні 6,167 млрд грн проти 1,401 млрд грн профіциту за аналогічний період попереднього року.

За даними Держказначейства, зведений бюджет за 10 місяців виконаний із профіцитом на рівні 14,425 млрд грн, що вдвічі менше торішніх показників у розмірі 31,232 млрд грн.
За даними Казначейства, за 10 місяців цього року доходи держбюджету сягнули 747,4 млрд грн (79 % від загальної дохідної частини), а бюджетні витрати – 752,9 млрд грн (74 % від загальної видаткової частини). Крім того, бюджетний дефіцит (затверджений на рівні 86,6 млрд грн) профінансовано всього на 6,1 млрд грн, або на 7 % від необхідного значення.
«Це означає, що виконання держбюджету перебуває на межі зриву», – вказує провідний аналітик «Публічного аудиту» Дмитро Ляшок.
По-перше, невиконання дохідної частини бюджету за 10 місяців становило 21,6 млрд грн, або -3 % від планових показників на кінець жовтня, що зумовлено невідповідністю планових прогнозів Мінфіну реальній макроекономічній ситуації.
По-друге, провал приватизації (план виконаний на 0,7 %) і небажання інвесторів фінансувати Україну на зовнішніх ринках (річний план виконано на 24 %) повністю зірвали очікування щодо фінансування бюджетного дефіциту.
Оскільки в бюджеті відсутня необхідна кількість коштів, держава змушена скорочувати бюджетні витрати. Так, станом на тепер недофінансовано практично всі основні видаткові статті: охорона здоров’я (-44 % від плану), економічна діяльність (-32 %), сільське господарство (-39 %) і культура (-31 %). Крім того, борг Пенсійного фонду перед Казначейством від початку року збільшився на 14,2 млрд грн (станом на 1 листопада 2018 року).
За оцінкою «Публічного аудиту», в умовах введення воєнного стану нові надходження від приватизації, а також зовнішні запозичення залишаться на тому ж рівні.
Серед ключових факторів, які вплинули на збільшення дефіциту (реальний дефіцит бюджету до кінця року сягне 144 млрд грн, або 4,4 % ВВП):
– 21,6 млрд грн – невиконання плану за дохідною частиною;
– 101 млрд грн – невиконання плану щодо фінансування дефіциту за позиками (може зменшитися в разі отримання траншу від МВФ);
– 21,3 млрд грн – невиконання плану за фінансуванням дефіциту (йдеться про надходження від приватизації).

«Розуміючи, що ситуація з фінансуванням бюджетних витрат в умовах майбутніх виборів стає критичною, влада може запустити пряму емісію, що в короткостроковому періоді допоможе вирішити касові проблеми, але разом з тим слід очікувати деструктивних економічних наслідків потім», – резюмує Ляшок.