Росія заборонила експорт нафтопродуктів в Україну

Росія ввела заборону на поставки в Україну російської нафти й нафтопродуктів. Про це повідомив у четвер, 18 квітня, прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв, повідомляє ТАСС.
Чим зумовлене таке рішення та яка ситуація на ринку дизельного пального в Україні, – в аналітиці «Публічного аудиту».
По-перше, російська сторона ввела дзеркальні санкції та розширила перелік забороненої на ввіз до РФ продукції українського виробництва – аналогічно, як Уряд України ввів 10 квітня на товари виробництва Росії. Однак, окрім введення чергового ембарго, Москва пішла й на більш радикальні заходи, а саме: відповідно до постанови Уряду РФ від 18.04.2019 № 460-25 на територію України забороняється завозити масла та інші продукти високотемпературної перегонки, нафту або нафтопродукти сирі, суміші бітумні на основі природного асфальту, етилен, пропілен та інші. Ще одне нововведення – запровадження з 1 червня спеціальних дозволів, які видаватиме Міністерство економрозвитку РФ, на право експорту до України такої продукції: вугілля кам’яне та буре, бензини товарні, дизельне пальне, пропан, бутан, кокс тощо.
З наведеного переліку нової продукції, забороненої до ввозу або частково обмеженої, «Публічний аудит» виокремив найбільш важливі для української економіки. Насамперед йдеться про поставки російського дизельного пального та кам’яного вугілля. Так, за даними Enkorr, баланс українського ринку дизельного пального (ДП) у 2018 році становив 6,52 млн тонн, що є рекордом за 17 років спостережень. Обсяг ринку збільшився на 8,5 % проти 2017 року. У балансі імпортні поставки дизельного пального забезпечили 89 % національного ринку, 11 % припали на українських виробників – «Укртатнафту» й «Укргазвидобування». Найбільшим постачальником ДП стала Росія. Її частка в балансі збільшилася з 30,8 % до 39,8 %. Основний канал поставок – нафтопродуктопровід «ПрикарпатЗахідтранс», який наростив обсяги на 32 %, до 2,42 млн тонн.
За підсумками перших двох місяців 2019-го РФ залишається найбільшим постачальником ДП на український ринок. У лютому було імпортовано з цієї країни 192,6 тис. тонн (+ 15,8 % до лютого 2018 р.), або майже половини від усієї потреби. Для порівняння, українські нафтопереробні підприємства спромоглися випустити лише близько 57 тис. тонн ДП, або 13 % ринку.
За даними ДФС України, за підсумками 2018 року країна була основним постачальником кам’яного вугілля та антрациту до України, забезпечуючи близько 62 % загального імпорту (12,4 млн тонн) на суму майже $ 2 млрд.
Панівне становище на українському ринку тільки цих двох видів продукції з РФ автоматично робить їх важелями для політичного впливу, а отже, той, кому Кремль віддасть ці важелі в руки, зможе реально впливати на розподіл владних повноважень серед вітчизняного істеблішменту, в тому числі шляхом шантажу. Цікавим є той факт, що основним імпортером російського ДП в Україну є власник нафтопродуктопровіду «ПрикарпатЗахідтранс» в особі компанії International Trading Partners AG, яка належить Анатолію Шефферу (ЗМІ пов’язують його з Віктором Медведчуком). Цілком ймовірно, що Кремль віддає останньому інструмент для переговорів із представниками вже новообраного Президента України, розуміючи програш теперішнього очільника країни.
Крім того, обмеження щодо безперешкодного постачання кам’яного вугілля з РФ до України також розраховане на примус власника іншої вітчизняної корпорації сісти за стіл переговорів, у тому числі для об’єднання колись однієї опозиції. Йдеться про корпорацію ДТЕК, оскільки саме вона є одним із найбільших імпортерів російського вугілля для власних потреб, їй також належать шахти в РФ, де видобувається вугілля, звідки воно  вивозиться на територію України.

«На основі цього можна припустити, що Кремль сподівається й надалі контролювати та впливати на політичну й економічну ситуацію в Україні, застосовуючи різні способи та методи», – резюмує керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.