Щонайменше шість регіонів України під загрозою зриву опалювального сезону

Заборгованість виробників тепла в Одесі ставить під загрозу теплопостачання міста наступної зими. Про це повідомляє прес-служба «Нафтогазу».

Так, загальна заборгованість АТ «Одеська ТЕЦ» і КП «Теплопостачання міста Одеси» досягла майже 1,7 млрд грн. Зокрема, заборгованість «Одеської ТЕЦ» перед «Нафтогазом» становить 840,9 млн грн. Наданий у компанію графік погашення заборгованості ТЕЦ виконує лише на 74 %.

«Для того щоб мати можливість у подальшому купувати газ у “Нафтогазу”, “Одеська ТЕЦ” повинна оплатити не менше, ніж 161,0 млн грн», – йдеться в повідомленні.
Проблема боргів за газ існує в багатьох областях України, а не лише в Одесі. За оцінкою «Публічного аудиту», пов’язано це в першу з захмарними тарифами, які не по кишені більшості українців, а також із урізанням субсидійних програм. Внаслідок такої антисоціальної політики лише за останні 1,5 роки загальний борг населення за ЖК-послуги збільшився на 120 %, а з 2015 року – на 503 % (із 11,5 млрд грн до 69,2 млрд грн), у 6 разів. Про це детальніше в матеріалі незалежних аудиторів.
У минулому році ми вже бачили наслідки газових боргів на прикладі міст Славутич та Сміла, які залишилися взимку без опалення й газу. Сьогодні «Нафтогаз» говорить про таку загрозу в Одесі, підприємства ТКЕ якої заборгували 1,7 млрд грн. Проте насправді стан речей є набагато гіршим – під загрозою відключення опинилася не лише Одеса, а всі населені пункти України.
За офіційною інформацією НАК «Нафтогаз Україна», станом на 30 липня 2019 року заборгованість контрагентів, які отримують газ від компанії на пільгових умовах (відповідно до положення про ПСО), становила 62,2 млрд грн.
Виробники тепла (ТКЕ)
Сумарна прострочена заборгованість перед НАК «Нафтогаз України» підприємств ТКЕ і ТЕЦ за природний газ, використаний для виробництва теплової енергії, становить близько 34,9 млрд грн, із них за 2019 р. – 13 млрд грн.
Найбільша сумарна прострочена заборгованість за використаний газ у цій категорії накопичена у підприємств:
Донецької області – 7 млрд грн;
Дніпропетровської області – 6,6 млрд грн;
Харківської області – 4,1 млрд грн;
м. Київ – 3,2 млрд грн;
Луганської області – 1,9 млрд грн;
Одеської області – 1,6 млрд грн;
Запорізької області – 1,2 млрд грн;
Львівської області – 1,1 млрд грн.
Як бачимо, за рівнем боргів Одеська область, про яку йдеться в новині, – лише на 6 місці.
Виробники електричної енергії
Із 30 підприємств ТЕЦ та 5 генеруючих компаній, яким НАК «Нафтогаз України» поставила природний газ для виробництва електроенергії, мають значну заборгованість 24 споживачі з Харківської, Київської, Дніпропетровської, Херсонської, Донецької, Луганської, Львівської, Полтавської, Миколаївської, Одеської, Черкаської, Чернігівської, Вінницької, Сумської областей, АР Крим, м. Севастополь, м. Київ.
Найбільша сумарна прострочена заборгованість у:
ПрАТ «Харківська ТЕЦ-5» – 1 510 млн грн;
ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» – 477 млн грн;
ПАТ «Кримтеплоелектроцентраль» – 364 млн грн;
АТ «Херсонська ТЕЦ» – 348 млн грн;
АТ «Дніпровська теплоелектроцентраль» – 338 млн грн;
КП «Київтеплоенерго» – 308 млн грн;
ПРАТ «Білоцерківська ТЕЦ» – 258 млн грн.
Загальна заборгованість цих семи підприємств сягає близько 81 % від сумарної заборгованості.
Облгази
Сумарна прострочена заборгованість перед «Нафтогаз України» регіональних газопостачальних підприємств за природний газ становить близько 22,8 млрд грн.
Із переліку регіональних газопостачальних підприємств, яким НАК постачає газ, найбільшу прострочену заборгованість зафіксована за п’ятьма споживачами, а саме:
ТОВ «Одесагаз – Постачання» – 2 326 млн грн;
ПАТ «Донецькоблгаз» – 2 252 млн грн;
ТОВ «Харківгаз Збут» – 2 192 млн грн;
ТОВ  «Дніпропетровськгаз Збут» – 2 113 млн грн;
ТОВ «Київоблгаз Збут» – 2 064 млн грн.
Не отримуючи кошти від населення, підприємства ТКЕ, виробники електричної енергії та регіональні постачальники газу не мають коштів для розрахунків із «Нафтогазом», що в свою чергу ставить під загрозу опалювальний сезон не лише в Одесі, а в більшості населених пунктів України.
Швидке вирішення проблеми житлово-комунальних боргів на сьогодні є «іспитом на профпридатність» для нової влади.