Скільки Україна платитиме за американське вугілля?

США вперше продадуть вугілля Україні. Так, у Штатах заявили, що компанія з Пенсільванії поставить Києву 700 тис. тонн вугілля, передає Голос Америки.

За домовленістю, компанія Xcoal Energy & Resources до кінця року поставить вказаний обсяг вугілля українській державній компанії «Центренерго», аби допомогти їй впоратися з опаленням житлових і комерційних приміщень у зимові місяці. Першу партію за ціною в $ 113 доларів за тонну планується відправити з порту Балтимор у серпні.

Ця угода для США «відіграє ключову роль в досягненні панівного становища на енергетичному ринку», – переконаний Міністр енергетики США Рік Перрі. Відродити американську вугільну промисловість, яка втратила тисячі робочих місць у зв’язку з різким переходом США на більш дешеві і чисті джерела енергії, –  таку обіцянку, як ми пам’ятаємо, дав президент Дональд Трамп.

«Публічний аудит» розрахував, які фінансові витрати повинна нести українська компанія.

Станом на 1 серпня вартість вугільних ф’ючерсів у Роттердамі становила $ 81–83/тонну, залежно від місяця поставки.

Слід зазначити, що енергохолдинг «ДТЕК» закуповує вугілля зі свого шахтоуправління «Обухівська» в Росії за ціною $ 95 за тонну з урахуванням доставки на ТЕС України.

ugol700

Виробники зі США до цього працювали переважно на ринок Азії, поставки палива зі східного узбережжя практично не мали попиту через вартість фрахту. Однак останнім часом продукція з Америки стає конкурентною на європейському ринку – цьому сприяє обмежена пропозиція в Європі та зміцнення індексів.

Вугілля на базі 6000 ккал/кг (антрацит 6000–7500 ккал/кг) котується за ціною $ 75–80 за тонну FOB. Усередині країни споживачі купували вугілля орієнтовно за $ 54/тонну EXW (поставки в I кварталі).

Станом на 1 серпня ціна ф’ючерсів на енергетичне вугілля (6000 ккал, FOB) на Нью-Йоркській товарній біржі сягала $ 55,4 за американську тонну (907 кг). Орієнтовна ціна фрахту плюс перевалка була в межах $ 30–35/тонну. Крім того, за інформацією «Центренерго», калорійність американського вугілля рівнозначна 5500 ккал, що знижує собівартість вугілля.

Тому, як розрахували аудитори, орієнтовна закупівельна ціна вугілля в Xcoal Energy & Resources за 700 тис. тонн (якщо Україні не буде надано жодної знижки) має становити $ 59,7 млн (($ 55,4 + $ 30) * 700 тис. тонн), а отже, можлива переплата – $ 19,4 млн ($ 27,6/тонну).