Справа «Приватбанку»: про що говорить позиція Генпрокурора Рябошапки?

Генпрокуратура буде співпрацювати з міжнародними партнерами, зокрема правоохоронцями зі США, у справі про відмивання грошей «Приватбанку». Про це повідомив генпрокурор України Руслан Рябошапка, передає «Ліга.Фінанси».
Інформації щодо ситуації та судового спору «Приватбанку» з колишніми власниками у вільному доступі небагато. Передісторія ситуації, про яку говорить новий Генпрокурор,  тягнеться ще з 2017 року, коли міжнародне детективне агентство Kroll встановило, що вказаний банк був об’єктом масштабних шахрайських дій і це призвело до нанесення фінустанові збитків щонайменше на $ 5,5 млрд. Про це – в аналітиці «Публічного аудиту».
У грудні 2017 року «Приватбанк» подав до Високого суду Лондона позов до Коломойського, Боголюбова, а також до компаній Teamtrend Ltd., Trade Point Agro Ltd., Collyer Ltd., Rossyan Investing Corp., Milbert Ventures Inc. і ZAO Ukrtransitservice Ltd., що, імовірно, їм належать. Сума позову становила трохи більше $ 2,5 млрд із урахуванням відсотків.
Одночасно з подачею позову в якості було заявлено запобіжного заходу про клопотання щодо арешт активів, яке Високий Суд Лондона задовольнив, видавши наказ про всесвітній арешт активів вищевказаних відповідачів.
Тоді ж у «Приватбанку» повідомили, що наказ про арешт активів ґрунтується на детальних доказах, із яких випливає, що колишні господарі шляхом проведення ряду незаконних операцій вивели з банку майже $ 2 млрд шляхом їх переведення компаніям, пов’язаним із Коломойським та Боголюбовим. У відкритих джерелах детального опису суті судового рішення немає.
За інформацією «Привату», суддя в засіданнях визнав факт незаконних операцій та угод на суму від $ 329 млн до $ 1,2 млрд, але вказав, що суд не має юрисдикції для розгляду позову по суті. Виходить, що суд взяв до розгляду позов банку, прийняв забезпечувальні заходи, але задовольнив заяву відповідачів (Коломойського та інших) про закриття провадження.
За версією позивача (банківської установи), суддя не мав сумнівів, що колишні акціонери повинні нести відповідальність за незаконні дії з активами банку, але через процесуальні проблеми провадження в справі закрили.
На вказане рішення, за даними «Приватбанку», подали апеляція. Влітку Апеляційний суд Англії і Вельсу почав розгляд цієї скарги – в ході чотириденних слухань справу так і не вдалося вирішити, тому винесення рішення рішення відклали на жовтень 2019 року. До оголошення остаточного рішення, всесвітній арешт активів Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова залишатиметься в силі. При цьому арешт активів поширюється і на низку компаній, які їм належать, або які вони контролюють.

«Така позиція нового Генпрокурора Рябошапки може вказувати на те, що руками нових керівників правоохоронних органів Зеленський із радниками прагнуть дистанціюватися та позбавитися впливу І. Коломойського. “Картинка в ЗМІ” – виключно про людське око, на далі ж олігарха хочуть відмежувати від впливу на Президента», – коментує юрист «Публічного аудиту» Володимир Тарчинський.